Erdoğan’ın ‘ters bir yanımız yok’ sözlerinin ardından Taliban’dan yeni açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok’ sözlerinin ardından Taliban’dan yeni açıklama geldi. Taliban sözcüsü, ‘Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var’ dedi.

Erdoğan’ın ‘ters bir yanımız yok’ sözlerinin ardından Taliban’dan yeni açıklama
Erdoğan’ın ‘ters bir yanımız yok’ sözlerinin ardından Taliban’dan yeni açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’de bayram namazı sonrası Taliban’la ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, Taliban'ın Türkiye aleyhine açıklamasının sorulması üzerine “Taliban’la da bu süreci görüşmek suretiyle, nasıl ki Amerika’yla bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban bu görüşmeleri Türkiye’yle çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye, onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok." ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın bu sözlerine Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid TRT Arabi’de yanıt verdi.

‘TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLER İSTİYORUZ’

Taliban sözcüsü, Afganistan'da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti.

Mücahid, “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz” dedi.

İstanbul'da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan'ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Taliban sözcüsü, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.

Mücahid, Katar'ın başkenti Doha'daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini ifade etti.

Taliban’dan sert Türkiye açıklaması