Erdoğan’ın ziyareti cemevini karıştırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cemevi ziyaretinde posta oturması; Atatürk, Hacı Bektaş Veli ve Hazreti Ali tablolarının yerlerinin değiştirildiği iddiaları tartışmalara neden olmuştu. Hüseyin Gazi Cemevi dedesi Hüseyin Öz, ziyaret sonrası büyük anlaşmazlıkların ortaya çıktığını söyledi. Öz, "Bize dönük eleştirilerin başında ‘Niçin resmin üstünü boyayla kapattırdınız?' sorusu geliyor. Art niyetimiz yoktu. Çerçeveli resimler Cumhurbaşkanı geldiğinde asılı olduğu yerde kalacak. Yeni çerçeveler yaptırılıp, boyanan yağlıboya resimlerin yerine asılacak." ifadelerini kullandı.

featured

Ankara Mamak’taki Hüseyin Gazi Cemevi’ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın ziyaret etmesinin ardından, ziyaret öncesi cemevinin duvarındaki Hacı Bektaş-ı Veli, Hz. Ali ve Atatürk resimlerinin boyayla kapatılıp diğer duvara çerçeveli resimlerinin asılması Alevi cemaatini ve derneklerini böldüğü iddia edilmişti.

‘BENİ ‘AKP’NİN DEDESİ’ İLAN ETTİLER’

Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu üyesi dede Hüseyin Öz, ziyaret sonrası büyük anlaşmazlıkların ortaya çıktığını belirtti.

Öz, “Bana çok sayıda hakaret içerikli telefon geliyor. Beni, ‘AKP’nin dedesi’ ilan ediyor ve hedef gösteriyorlar. Laiklik, Mustafa Kemal, Cumhuriyet benim kırmızı çizgilerimdir. Cumhurbaşkanı’nı davet eden benmişim gibi gösteriliyor. Ayrıca gelebilir, bundan bir rahatsızlık duyulmamalı.” ifadelerini kullandı.

‘ÇERÇEVELİ RESİMLER CUMHURBAŞKANI GELDİĞİNDE ASILI OLDUĞU YERDE KALACAK’

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre Öz, sözlerine şöyle devam etti:

Böyle bir ziyaret olacağını vakıf başkanı biliyormuş. İki gün önce kimseye söylenmemesi ricasıyla bize söyledi. Şu anda ikiye bölünmüş durumdayız. Dernek ve vakıf birbirine karşı hale geldi. Ben dernek yönetimindeyim. Bize dönük eleştirilerin başında ‘Niçin resmin üstünü boyayla kapattırdınız?’ sorusu geliyor. Art niyetimiz yoktu. Çerçeveli resimler Cumhurbaşkanı geldiğinde asılı olduğu yerde kalacak. Yeni çerçeveler yaptırılıp, boyanan yağlıboya resimlerin yerine asılacak. Böylece cemevinin iki duvarında Hacı Bektaş-ı Veli, Hz. Ali ve Atatürk’ün ikişer resmi olacak. ”

‘ALEVİLERİN BAZI TALEPLERİ VAR’

Tunceli Cemevi dedesi Ali Ekber Yurt da görüşlerini şöyle anlattı: “Cemevinin eski şeklini bilmiyorum. Seçilmiş Cumhurbaşkanı her kesimi ziyaret etmeli. Alevilerin bazı talepleri var. Bu konuda Cumhurbaşkanı’nın bir müjdesi olacağını bekledik. Ancak böyle bir müjde çıkmadı. Yine de ziyareti olumlu buluyorum.”

CEMEVİ YÖNETİCİLERİNİN İHRACI İSTENDİ

Alevi Vakıfları Federasyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret ettiği Hüseyin Gazi Cemevi yönetiminin ihracı için işlem başlatmıştı. Federasyon’un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Alevi-Bektaşi toplumunun yüzyıllar boyunca geliştirdiği, yaşadığı zulüm ve baskılara rağmen bugünlere getirdiği yüce değerleri, basit çıkar hesaplarıyla ayak altına alan, Alevi-Bektaşi toplumunun en kutsal değerlerinden olan, ‘Muharrem/Matem’ ve inanç ritüellerimizin fütursuzca istismar edilmesine sessiz kalan Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı yönetimini kınıyoruz. Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı hakkında ihraç işlemlerine başladığımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

ERDOĞAN İLK KEZ HACIBEKTAŞ’A GİDİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Ağustos Cumartesi günü hayatında ilk kez Hacıbektaş ilçesine gidecek ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği 3’ncü Hacı Bektaş-ı Veli Anma etkinliğine katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çorum’dan helikopterle Hacıbektaş’a geçecek. Bakanlığın anmasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok da katılacak. Bakanlık üç yıldır, Hacıbektaş Belediyesi ise 59 yıldır anma düzenliyor. Belediyenin etkinliği 16 Ağustos’ta başlıyor. Yoldaş, Erdoğan’ın belediye başkanlığı dönemi dahil ilçelerine hiç gelmediğine dikkat çekti.

thumbnail
İlişkili Haber

Cemevinde tabloların yeri mi değiştirildi? Vakıf başkanı yaşananları anlattı

thumbnail
İlişkili Haber

Erdoğan’ın ziyaret ettiği cemevi yönetimine ihraç talebi

Erdoğan’ın ziyareti cemevini karıştırdı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!