Ergenekon kumpası hakimi sessiz sedasız tahliye edildi

FETÖ'cü eski Ergenekon hakimi Hüsnü Çalmuk hakkında tahliye kararı verildiği ortaya çıktı. Çalmuk, Ergenekon davasına bakan eski hakim ve savcıların yargılandığı duruşmaya gelince, diğer davadan serbest kaldığı anlaşıldı.

featured

Ergenekon davasına bakan eski hakimler Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk, Sedat Sami Haşıloğlu, Ercan Fırat, Fatih Mehmet Uslu, Nihat Topal ve eski savcılar Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın, Mehmet Murat Dalkuş’un da aralarında bulunduğu eski Ergenekon hakim ve savcıları hakkında açılan davaya devam edildi. İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 8. Ceza Dairesinde görülen duruşmaya sanıklardan Hüsnü Çalmuk katılırken bazı sanıklar da SEGBİS sistemiyle duruşmaya bağlandı.

SERBEST KALMIŞ

Aydınlık’tan Olcay Kabaktepe’nin haberine göre, silahlı terör örgütüne üye olma suçundan daha önce 10 yıl hapis cezası alan Hüsnü Çalmuk’un denetimli serbestlik kapsamında tahliye edildiği ortaya çıktı. Yargıtaydaki duruşmaya katılan Çalmuk, duruşma öncesi kendisine sorulan sorulara karşılık tahliye edildiğini açıkladı. Yargıtay’daki davada tutuksuz yargılanan Çalmuk, serbest kalmış oldu.

MÜTALAA ‘GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN’

Diğer yandan duruşmada Yargıtay Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Ergenekon davasına bakan eski mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese, üye hakim Hüsnü Çalmuk ve eski savcı Mehmet Ali Pekgüzel ile birlikte 7 sanığın görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılmaları istendi. Mütalaada ayrıca Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk ve Fatih Mehmet Uslu’nun kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan cezalandırılması talep edildi.

‘KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ HAKKINI İHLAL ETTLER’

Mütalaada, sanıklardan Hasan Hüseyin Özese’nin Ergenekon davasında heyet başkanı sıfatıyla; sanıklar Hüsnü Çalmuk ile Fatih Mehmet Uslu’nun üye hakimler olarak, Ergenekon davasında yargılanan sanık ve müdafilerinin tahliye taleplerini etkili bir şekilde incelemedikleri, yersiz gerekçelerle tutuklama ve tutukluluğun devamı kararları verdikleri gerekçesiyle cezalandırılmaları istemiyle kamu davası açıldığı belirtildi:

MÜTALAADAN…

“Sanıkların, 5 Ağustos 2013 tarihine kadar sürekli olarak 27 Temmuz 2012 tarihli ara kararlarına atıf yaparak aynı gerekçeleri göstermek suretiyle yargılanan tüm tutuklu sanıklar yönünden tutukluluklarının devamına karar vermek şeklindeki eylemleri incelendiğinde sanıkların tutukluluk durumunu inceleyen heyetlerin dosyanın geldiği aşamayı göz önüne almaksızın, birbirini tekrar eden, formül gerekçelerle mağdurların özgürlüklerinden yoksun kalmalarına neden oldukları görülmektedir. Sanıkların etkin bir inceleme yapmaksızın tutukluluğun devamına ilişkin verdiği kararlarıyla kusurlu oldukları, Anayasa’nın 19. maddesinde düzenlenen kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkını ihlal ettikleri, uzun bir süre birbirini tekrar eden ve bireysel olmayan gerekçelerle hareket eden sanıkların eylemlerinin açıkça hukuka aykırı olduğu, bu eylemin kişiyi hürriyetinden yoksun kılma sonucunu doğurduğu ve bu hukuka aykırılıkta ısrarcı davranmaları karşısında takdir hakkında yanılmadan bahsedilemeyeceği, sanıkların aynı suç işleme kararının icrası kapsamında değişik zamanlarda ve birden çok kişiye karşı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunu işledikleri ve bu nedenle cezalandırılmaları gerektiği kabul edilmelidir.”

ÖZESE DE SERBEST KALMIŞTI

Hasan Hüseyin Özese Bolu Cezaevi’ndeydi. Özese’nin de Yargıtay 8. Ceza Dairesindeki davasının yanısıra terör örgütü üyeliğinden hüküm giydiği bir davası daha vardı. İnfaz süresi 14 Temmuz 2026’da, koşullu salıverilme tarihi ise 13 Ocak 2024 dolacak olan Hasan Hüseyin Özese de denetimli serbestlikten yararlanmak için başvurmuş, koşullu salıverilmişti.

Ergenekon kumpası hakimi sessiz sedasız tahliye edildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. Akarı helikopterle getiren paşa ne oldu hep merak etmişimdir çıktımı oda gizlice acaba?

 2. akpyle tarikatlar cemaatler neoliberaller suriler afganlar hdp yetmiyor gibi fetullahçılar geri geliyor.TCnin topyekün işgali .iyi uykular Türk milleti dikkat uyandığında yuvan kalmamış olabilir.

 3. 22 Kasım 2023, 19:00

  ROK mesajı verdi; iç işgali başlattık, askerleri biz esir ettik… Siz varken düşmana gerek yok mq.

 4. 22 Kasım 2023, 18:51

  Sessiz sedasız yeni bir iş ç ittifak mı kuruluyor…

 5. 22 Kasım 2023, 18:32

  BİİİİİP bediüzzaman ve talebeleri cemââğğhtin İşlediği Hukuk Katliamları Silsilelerinden ..

  Bilişim Hukuku Katliam Serilerinden Aşağılık Örnekler..;

  “..
  hüsnü çalmuk, o dönem İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kullanılan ve adliyenin demirbaşına kayıtlı 41 adet masaüstü bilgisayarına yargılamanın gerçekleştirildiği Silivri Ceza İnfaz Kurumlarının bulunduğu yerleşkede, bilgisayarları teslim etmeden önce, UYAP genelgelerine ve olağan işleyişe aykırı biçimde, wipe programı ile kesinlikle dönüşü olmayacak şekilde format attırmak suretiyle, bilgi ve belgeleri sildirdi. Şimdi ondan da yargılanıyor.

  hüsnü çalmuk için FETÖ üyeliği dışında, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Görevi İhmal”, “Hürriyeti Tahdit”, “Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, “BİLİŞİM SİSTEMİNİ ENGELLEME, BOZMA, VERİLERİ YOK ETME VEYA DEĞİŞTİRME” suçlarından toplam 30 yıldan 123 yıla kadar hapis isteniyor.

  15 Mart 2019 günü Ergenekon davasına bakan eski hakim ve savcıların yargılandığı davada sanıklardan hüsnü çalmuk, bazı bilgisayarlarda silme işleminin yapıldığını kabul ederek, “KASTIMIZ CEZA ALMAMAK İÇİN TEDBİR ALMAKTI” demişti.

 6. 22 Kasım 2023, 17:13

  Hani, demişlerdi ya birileri ”siz ne dediyseniz, biz onu yaptık” diye…Birileri de ”ne yaptıysak beraber yaptık” demişti. İşte oldu. Hayaldi gerçek oldu. Öyle miydi?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!