Kumpaslarla hedef alınmışlardı…İşte Azerbaycan Ordusu’na damga vuran 3 Türk komutan

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin eğitimine 3 Türk komutanın damga vurduğunu yazdı. Öztürk Kaşif Kozinoğlu, Levent Göktaş ve Engin Alan’ın “çağdaş, güçlü, kendi topraklarını koruyacak bir Azerbaycan Ordusu’nun kuruluşunu gerçekleştirmesinde büyük emekler harcadığını” anlattı.

Kumpaslarla hedef alınmışlardı…İşte Azerbaycan Ordusu’na damga vuran 3 Türk komutan

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin eğitimine damga vuran 3 Türk komutan Sözcü yazarı Saygı Öztürk’ün yazısına konu oldu.

Öztürk bugünkü köşesinde FETÖ kumpaslarının hedef aldığı Kaşif Kozinoğlu, Levent Göktaş ve Engin Alan’ın Azerbaycan Ordusu’na katkılarını yazdı.

Öztürk’ün yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

ALAN, KOZİNOĞLU, GÖKTAŞ

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin çok iyi bir eğitime ihtiyacı vardı. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın en gözde, parlak isimlerinden olan, atış gösterilerinden insanın nefesini tutup izlediği komutanlardan birisi Binbaşı Kaşif Kozinoğlu, diğeri de Yüzbaşı Levent Göktaş'tı. Türk Silahlı Kuvvetleri adına 1992'de Azerbaycan'a 12 kişilik Özel Kuvvetler timi gönderildi. Tim komutanı Kaşif Kozinoğlu, yardımcısı ise Levent Göktaş'tı. Alt yapıyı oluşturup silahlı kuvvetleri eğitmeye başladılar. 1994 yılında Azerbaycan'a bir başka ünlü komutan daha gitti. Özel Kuvvetler eski Komutanı Engin Alan, çalışmaları koordine etti, çağdaş, güçlü, kendi topraklarını koruyacak bir ordunun kuruluşunu gerçekleştirilmesinde büyük emekler harcadı.

Engin Alan gibi, Kaşif Kozinoğlu gibi Levent Göktaş'ın kahramanlığı dillere destandır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde “Efsane Yarbay” olarak tanınan Korkut Eken'den dinlemiştim: “Levent Göktaş'ı dağda 500 PKK'lının arasına at, onların arasından yara bile almadan sağ-salim kurtulur.” İşte Göktaş da böyle bir kahramandı.

HEPSİ CEZAEVİNE GİRDİ

Kahramanlıkları dillere destan olan komutanlardan Engin Alan “Balyoz soruşturması” kumpasında tam 39 ay cezaevinde yattı. Binbaşı Kaşif Kozinoğlu, yurtdışı görevindeyken Türkiye'ye çağrıldı ve “Ergenekon Davası” kapsamında Silivri Cezaevi'ne konuldu. Orada hayatını kaybetti. Onun vefatıyla ilgili soru işaretleri hala devam ediyor. Albay rütbesiyle emekliyle ayrılan Levent Göktaş da ‘Ergenekon kumpası'nda yıllarca cezaevinde tutuldu. Ama o Azerbaycan'dan, orada yetiştirdiği askerlerden hiç kopmadı.

Emekli Korgeneral Engin Alan, “Türk Azerbaycan; Gazan mübarek olsun. Güneyde Aras'tan, Kuzeyde Murov dağına kadar cepheyi karış karış biliyorum. Stratejik Murov öncelikle kontrol edilmelidir. Hankendi yolunu açmak için Terter ve Ağdam'da Ermeni işgalindeki yerler ele geçirilmelidir. Rusya ve İran'a dikkat” diyor. Alan, “Yüreğimin yarısı orada. Allah yardımcıları olsun” diye de ekliyor…

Ermeni işgali altındaki Fuzuli kenti ile 7  köy Azerbaycan tarafından alındı. Açıkçası Ermeniler, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'ndeki bu değişim karşısında şaşkına döndü. 

Azerbaycan askeri tıpkı Türk Silahlı Kuvvetleri düzenine göre yetiştirildi. Harp okullarıyla, eğitimiyle hatta üniformasıyla. O yüzden “İki devlet, bir millet” diyoruz…