Ergenekon’dan çıktı, bakanlıktan çıkamadı! Kumpas mağduru cübbesini istiyor

Ergenekon kumpası mağdurlarından Cihan Arık’ın avukatlığı elinden alındı. Gerekçe olarak Ergenekon Davası’nda yargılanıyor olması gösterildi. Dava devam ettiği için 6 Eylül günü avukatlık yapamayacağı bildirildi. Teğmenken Ergenekon’dan tutuklanan Arık, 2010 yılında tahliye edilince TSK’ya geri dönmüştü.

Ergenekon’dan çıktı, bakanlıktan çıkamadı! Kumpas mağduru cübbesini istiyor

ERSİN EROĞLU / Veryansın Tv

Ergenekon kumpası mağdurlarından Cihan Arık’ın avukatlığı Adalet Bakanlığı tarafından iptal edildi. Arık mesleğine geri dönmek için hukuk mücadelesi başlattı.

SİLİVRİ’DEN GABAR’A

Ergenekon kumpası kapsamında 2008 yılında teğmen rütbesindeyken tutuklanarak cezaevine gönderilen Arık, 2010 yılında tahliye edildi. Arık, tahliye edildikten sonra TSK’daki görevine dönerek 2015’e kadar terörle mücadele bölgesi olan Şırnak’ın Gabar ve Namaz Dağı bölgelerinde çalıştı. Bu süreçte Hukuk Fakültesi’ni bitiren Arık 15 Temmuz FETÖ darbesinden sonra TSK’dan ayrılarak avukatlık yapmaya başladı.

Ergenekon Davasında savunma yaparken…

Ancak yargılandığı Ergenekon davası devam ettiği için avukatlık yapamayacağı bildirildi. Arık bundan sonrasını Veryansın Tv’ye anlattı:

STAJ BAŞVURUM 7 AY SÜRDÜ

“Avukatlığım elimden alındıktan sonra hâkimle görüştüm. Hâkim yüzüme gülerek ‘senin davan ve mağduriyetin beni ilgilendirmez’ dedi. TSK’da görev yaparken Hukuk Fakültesi’ni bitirdim. 2016 yılında mezun oldum. Avukatlık yapmak istediğim için TSK’dan ayrıldım.

15 Temmuz darbesi nedeniyle ayrılık sürecim bir buçuk yıl geç yapıldı. 2017 yılında avukatlık stajına başladım, 2018 Ekim’de ise bitirdim. Normalde ruhsat başvuruları 45 gün sürüyor benim staj başvurum 7 ay sürdü. Adalet Bakanlığı kasıtlı olarak benim dosyamı bekletti. Bu sürecin sonunda ise ret kararı verdi.

ERGENEKON’DAN BERAAT ETTİKTEN 3 GÜN SONRA…

Daha sonra Türkiye Barolar Birliği direnme kararı alarak benim ruhsatımı verdi. Ruhsat aldıktan bir ay sonra Adalet Bakanlığı ruhsat iptali için dava açtı. Gerekçe ise Ergenekon Davası’nın devam ediyor olması… İşin enteresan tarafı biz 1 Temmuz’da birinci derece mahkemede beraat alıyoruz. Bu karardan 3 gün sonra 4 Temmuz’da İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma talebini kabul ediyor ve ruhsatımın iptalini istiyor. Bunda bir kasıt var!

‘ERGENEKON BENİ İLGİLENDİRMEZ’

Bu kararı salı günü Bölge İdare Mahkemesi bozdu. ‘Cihan Arık beraat etmiştir. Bu dosya yeniden incelenmelidir’ dedi ve ilk derece mahkemeye gönderdi. İlk derece mahkemedeki hâkim ise ‘Ben dava üst mahkemede hala devam ediyor mu ona bakarım’ dedi. Hâkim ‘Ergenekon Davası beni ilgilendirmez. Dava sonuçlanınca lehine ya da aleyhine çıkacak kararları kabul edersin’ dedi.

‘HUKUK MÜCADELESİ VEREREK KAZANACAĞIM’

Bölge İdare Mahkemesi’nin, bunlar ne karar verirse versin kararı bozacağını düşünüyorum. Bir mesleğimi FETÖ ile mücadele ederek geri kazandım, avukatlık mesleğimi de hukuk mücadelemle kazanacağım.”