Ermeni rakibini geçerek kazandı… Paris’in Çankayası’na Türk başkan

Fransa'daki yerel seçimlerde iki Türk aday başarı kazandı. 'Paris'in Çankayası' olarak bilinen 15. Bölge'de Agnes Evren, Paris'in banliyölerinden Valenton'da ise Metin Yavuz belediye başkanı seçildi.

Ermeni rakibini geçerek kazandı… Paris’in Çankayası’na Türk başkan

Veryansın Tv

Fransa‘daki yerel seçimlerde iki Türk aday başarı kazandı. ‘Paris’in Çankayası’ olarak bilinen 15. Bölge’de Agnes Evren, Ermeni asıllı rakibini geçerek belediye başkanı seçildi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iktidar partisi Cumhuriyet için Yürüyüş hareketinin büyük bir yenilgi aldığı Fransa’daki seçimlerde, Türk kökenli iki aday Belediye Başkanı seçildi.

Geçtiğimiz yıl yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde merkez sağ Cumhuriyetçiler Birliği Partisinden milletvekili seçilen Agnes Evren başarısını yerel seçimlere de taşıdı.

Evren, Paris’in en büyük ve kalabalık merkez ilçesi 15. Bölgeden Belediye Başkanı seçilerek dikkatleri üstüne çekti. Evren’in kazandığı bölge “Paris’in Çankayası” olarak nitelendiriliyor.

İkinci turda rakibi Ermeni asıllı Anouch Toranyan karşısında yüzde 54 oranında oy alan Agnes Evren için Cumhuriyetçiler Birliği Partisi’nin gelecekteki ilk kadın Genel Başkanı olacağı yorumları yapılıyor.

Metin Yavuz ise yerel seçimlerin ikinci turunda, başkent Paris’in banliyölerinden Valenton’da oyların yüzde 53’ünü alarak belediye başkanı seçildi. Seçime bağımsız aday olarak katılan Yavuz, kentteki yaklaşık 100 yıllık Komünist Parti geleneğine son verdi.