NASA, yüzünüze dokunacağınız zaman sizi uyaran kolye geliştirdi

NASA'nın Kovid-19 ile mücadele için geliştirdiği kolye ile elinizi yüzünüze yaklaştırdığınız zaman size titreşim yollayarak yüzünüze dokunmamanız gerektiğini hatırlatıyor.

NASA, yüzünüze dokunacağınız zaman sizi uyaran kolye geliştirdi

Kovid-19 pandemisinde hasta olamamak için alınabilecek tedbirler arasında kişisel temizliğe dikkat etmek en önemli sıralarda yer alıyor.

Özellikle el temizliği dokunduğumuz yüzeylerden vücudumuza virüs geçişinin önlenmesi konusunda önem taşıyor.

Donanımhaber’in aktardığına göre NASA JPL araştırmacıları bu konuda, elinizi yüzünüze yakınlaştırdığınız zaman size titreşim gönderecek kolye geliştirdiler.

TİCARİ AMAÇLA ÜRETİMİ OLMAYACAK

3D baskılı olan sisteme PULSE adı verildi. PULSE en azından kovid-19 salgını sırasında halkın yüzlerine dokunmamayı öğrenmesine yardımcı olmayı amaçlayan bir kendin yap kolye. Uzay ajansıbu kolyelerin ticari amaçla üretimini yapmayacak ancak JPL, 3D baskılı konseptini kendi yapmak isteyenler için açık kaynak kodlu bir proje haline getirdi.

Sistem, tasarım ve işleyiş bakımından basit bir yapıya sahip. İçerdiği yakınlık sensörü sayesinde, elinizi yüzünüzle temas ettirmek isterseniz bunu algılar ve titreşim motoru küçük titreşimler göndererek sizi uyarır. Araştırmacıların öncelikli amacı kullanıcının elini istemsizce yüzüne götürmesinin önüne geçmeç ve bir alışkanlık yaratmak.