Ermenistan Berde'de sivilleri vurdu

Ermenistan'ın, Azerbaycan'ın Berde şehir merkezine düzenlediği misket bombalı saldırıda, ilk belirlemelere göre 14 sivil hayatını kaybetti, 40'tan fazla yaralı var. 

Ermenistan Berde'de sivilleri vurdu

VERYANSIN TV

Ermenistan topraklarından atılan bomba, işgal altındaki Dağlık Karabağ'ın dışındaki Berde kent merkezine isabet etti. Ermenistan silahlı güçlerinin, vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bölgeyi vurması sonucu, 14 kişi hayatını kaybetti. Azerbaycan Başsavcılığı 40'tan fazla yaralının olduğunu duyurdu.

Saldırıda, kent merkezindeki caddede park halinde bulunan 3 araç tamamen yandı, iş yerleriyle alt yapılar hasar aldı.

Görgü tanıklarından bir esnaf, AA'ya yaptığı açıklamada, "Aniden patlama sesini duydum. Büfenin içindeydim. Büfenin önünde duran bir kişi ağır yaralandı. Ne olduğunu anlamadım." dedi. 

Kendisinin hafif bir şekilde yaralandığını belirten esnaf, yaralıları hastaneye taşıdığını anlattı.

Saldırıya ilişkin Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı resmi twitter hesabından da paylaşım yapıldı. Paylaşımda "Bu insanlığa karşı suçtur!" ifadeleriyle fotoğraflara yer verildi. 

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, “Terör örgütü PKK ile işbirliği yapacak kadar aciz davranan Ermenistan Ordusu, ateşkesleri anında ihlal ederek sivil katliamlara devam ediyor. Azerbaycan Ordusu ise cephede mertçe ve kahramanca mücadeleyle 183 yerleşim yerini işgalden kurtardı, kurtarmaya devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

GORANBOY VE TATAR'A DA SALDIRIYORLAR

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan paylaşımda "İnsani ateşkesi ihlal eden Ermeni silahlı kuvvetleri 28 Ekim 14.40'tan beri Goranboy ve Tatar bölgelerine ateş ediyor." ifadeleri kullanıldı.