Ermenistan’ın saldırılarının perde arkası: ‘PKK’lı Karabağ’ planı

Karabağ hattındaki saldırıların perde arkasında, Ermenistan’ın içinde bölücü terör örgütü PKK’nın da yer aldığı terör ordusu kurma planı yatıyor. Veryansın TV’ye konuşan TÜRKSAM Başkanı Dr. Sinan Oğan, Azerbaycan Ordusu'ndan zayıf olduğunu tespit eden Ermenistan’ın vur-kaç taktiğiyle uzun süreli bir yıpratma savaşı planı içerisine girdiğini, bunu da PKK’yı bölgeye sevk ederek yapmayı hedeflediğini anlattı.

Ermenistan’ın saldırılarının perde arkası: ‘PKK’lı Karabağ’ planı

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ’daki tansiyon Ermenistan’ın bölgeye saldırıları ile başladı.

Peki bu saldırıların perde arkasında ne var?

Uzmanlar bu noktada, Azerbaycan’a göre teknik ve eğitim açısından daha zayıf olan Ermenistan’ın düşük yoğunluklu çatışma stratejisi izlediğini vurguluyor.

Veryansın TV’ye özel açıklamalar yapan TÜRKSAM Başkanı Dr. Sinan Oğan’a göre bu stratejinin ana unsuru da bölücü terör örgütü PKK.

DÜŞÜK YOĞUNLUKLU SAVAŞ STRATEJİSİ

Ermenistan’ın bir süredir uzun süreli bir yıpratma savaşı planını uyguladığını belirten Oğan, “Bunun için hem ASALA’yı canlandırmak hem de PKK’yı bölgeye taşımak istediler. PKK’nın Türk Ordusu’na zamanında yaptığı saldırılar gibi Azerbaycan Ordusu’na saldırılar düzenlemeyi planladılar. Bölgede Azerbaycan mevzilerine karşı ASALA’nın Lübnan’daki kalıntılarını PKK ile beraber kullanarak Dağlık Karabağ bölgesinde bir Beka Vadisi kurma girişiminde bulundurlar. Bununla Azerbaycan karakoluna vur-kaç taktiğiyle sivil yerleşim birimlerine saldırılar düzenleyerek, bölgede uzun süreli bir yıpratma savaşına girmek istediler“ ifadelerini kullandı.

HEDEF TERÖR ORDUSU KURMAK

Ermenistan’ın hedeflerini anlatan Oğan “Lübnan ve Suriye’den gelen Ermeniler ile PKK’lıları beraber eğiterek terör ordusu kurmayı planlıyorlar. Ermeniler bununla bölgeyi destabilize etmeye çalışıyorlar. Azerbaycan’ın içerisinde terörü taşıyarak bölgede kendi mevzilerini sağlama almaya çalışıyorlar “ şeklinde konuştu.

AZERBAYCAN’IN BAŞARISININ NEDENLERİ

Azerbaycan’ın bölgede ilerlemesinin nedenlerini de anlatan Oğan’a göre “Türk Ordusu’nun Azerbaycan’a verdiği eğitim, Azerbaycan’ın savunma sanayisini güçlendirmesi ve Azerbaycan Ordusu’nun topraklarını geri alma azmi" başarının nedenleri arasında.

Ermenistan’ın içinde bulunduğu ekonomik krize de değinen Oğan, “Ermenistan asker bulmakta zorluk çekiyor. Savaşabilecek nitelikteki genç nüfus Ermenistan’ı terk etmiş durumda. Çalışabilmek için Rusya ya da başka yerlere gitmiş durumdalar. Ama Azerbaycan Ordusu genç ve fazla odluğu için asker sıkıntısı çekmiyor “ dedi.

ERMENİSTAN İLE RUSYA ARASINDAKİ SORUNLAR

Ermenistan ile Rusya arasındaki sorunlara da değinen Oğan, “Paşinyan’ın Batı ve Soros ile olan ilişkilerinin Rusya tarafından hoş karşılanmadığını biliyoruz. Bu kapsamda adeta Paşinyan’ın bile bile kendisini ateşe atmasına Rusya sessiz kalıyor. Dikkat ederseniz Ruslar bu süreçte geri planda kaldılar. Sanki ‘Paşinyan ders alsın, ABD’den hayır çıkmayacağını anlasın, bize gelsin’ gibi bir tavır içerisindeler” diye konuştu.

‘PAŞİNYAN UZAKLAŞTIRILABİLİR’

 

Oğan “Rusya’nın istediği oluyor, ciddi bir ders alacaklar. Muhtemel ki Paşinyan askeri bir darbeyle ya da iç karışıklıkla görevden uzaklaştırılacak gibi duruyor. Paşinyan ya da Rusya’ya tamamen teslim olacak “ yorumunda bulundu.