Azerbaycan cephe hattında ilerliyor: 13 köy daha işgalden kurtarıldı

Azerbaycan işgal edilen topraklarda ilerliyor. Son olarak bölgede 13 köy daha işgalden kurtarıldı.

Azerbaycan cephe hattında ilerliyor: 13 köy daha işgalden kurtarıldı
Azerbaycan cephe hattında ilerliyor: 13 köy daha işgalden kurtarıldı

VERYANSIN TV

Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden çatışmalarda Bakü cephe hattındaki üstünlüğünü koruyor. 

Son olarak Azerbaycan ordusu 13 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı.

13 KÖY DAHA İŞGALDEN KURTARILDI

Aliyev, Twitter hesabından, "Muzaffer Azerbaycan ordusu, Zengilan'ın Birinci Ağalı, İkinci Ağalı, Üçüncü Ağalı ve Zerneli, Fuzuli'nin Mandılı, Cebrail'in Kazanzemi, Hanağabulak, Çüllü, Kuşçular ve Karaağac, Gubadlı'nın Giyaslı, Edilce ve Gılıcan köylerini işgalden kurtardı. Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ Azerbaycan'dır." paylaşımında bulundu. 

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ'da 27 Eylül'de başladığı operasyonda, 4 kent merkezi, 3 kasaba ve 170 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan'ın işgalinden kurtarmıştı.

ERMENİSTAN'ıN SAVAŞMA İRADESİ KIRILDI

Öte yandan Azerbaycan ordusunun işgal edilen topraklarda ilerlemesi, Ermenistan’ın cepheye yeni takviyeler yapma konusunda zorlanmasına neden oluyor. 

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan yönetiminin işgal altındaki Azerbaycan bölgelerine asker göndermekte zorlandığı, çok sayıda sözleşmeli asker ve polisin cepheye gitmeyi reddettiği belirtildi.

Açıklamada çatışmaların ağırlıklı olarak cephenin Ağdere, Hocavend, Fuzuli, Zengilan ve Gubadlı yönlerinde devam ettiği belirtildi.

Azerbaycan askerleri, Ermenistan ordusunun saldırı girişimlerini engelledi, kayıp veren Ermenistan askerleri geri çekildi.

Cephenin farklı istikametlerinde Ermenistan ordusunun 1 Osa uçaksavarı, 3 Grad füze sistemi, 6 D-30, 5 D-20 ve 1 D-44 obüsü, 2 Giasint-B topu, 1 120 milimetrelik havan topu, 1 Konkurs tanksavar füze sistemi ve 6 otomobilinin imha edildiği, çok sayıda askeri personelinin etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

Açıklamada, araçlarının sayısındaki önemli azalmanın Ermenistan güçlerine yiyecek, silah ve mühimmat tedarikinde sorun yarattığı kaydedildi.

Bakanlık ayrıca Ermenistan ordusunun sabah saatlerinden itibaren Terter kentine top atışı gerçekleştirdiğini de duyurdu.

ABD'nin Azerbaycan ile Ermenistan'ın üzerinde anlaştığını açıkladığı, Dağlık Karabağ'da insani amaçlı geçici ateşkes 26 Ekim'de yerel saatle 08.00'de yürürlüğe girmişti.

ERMENİSTAN BERDE KENTİNİ HEDEF ALDI 

Ermenistan'ın, Azerbaycan'ın Berde şehir merkezine düzenlediği misket bombalı saldırıda, ilk belirlemelere göre 14 sivil hayatını kaybetti, 40'tan fazla yaralı var.