Eski Nissan CEO’su müzik kutusunda kaçmış!

Eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un dünyayı ayağa kaldıran Osaka-İstanbul-Beyrut firarıyla ilgili ayrıntılar, Türkiye’de sorgulanan uçuş ekibinin ifadeleriyle netleşiyor.

Eski Nissan CEO’su müzik kutusunda kaçmış!

Nissan firmasının eski üst yöneticisi Carlos Ghosn‘un Japonya’da ev hapsindeyken Lübnan’a kaçması tüm dünyanın gündeminde.

Holywood filmlerini aratmayan firar öyküsünde sıcak bir gelişme yaşandı.

Ghosn’un, Türkiye üzerinden Lübnan’a kaçışı ile ilgili gözaltına alınan 7 kişiden 5’i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, olayda kullanılan 2 uçağa da el konulduğunu bildirdi. İçişleri Bakanlığı da konuyla ilgili 3 müfettiş görevlendirdi.

Ghosn’un Türkiye üzerinden kaçışıyla ilgili başlatılan soruşturmada, İstanbul’da, 4 pilot, 1 firma yetkilisi ile 2 yer hizmeti veren özel şirket çalışanı gözaltına alındı. Bakırköy Adalet Sarayı’na gönderilen 7 şüpheliden 5’i, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

ABD’nin Wall Street Journal gazetesinin aktardığına göre Ghosn’un Japonya’dan bir müzik kutusu içinde kaçtığı belirtildi.

Japonya’da faaliyet gösteren Asahi gazetesi ise, ‘Ghosn, Tokyo’daki evini gece 2:30 sularında terk ettiğini ve bir şapka ve ülkede mikropların bulaşmaması için çok sık kullanılan ameliyat ağızlığını takarak’ kaçtığını açıkladı.

Carlos Ghosn, Japonya’dan İstanbul Atatürk Havalimanı’na, oradan da başka bir jetle Beyrut’a götürülmüştü.

Onu karşılayan ve kaçışa yardım eden şirketin operasyon müdürü Okan Kösemen, savcılık ifadesinde her şeyi itiraf etti.

Kösemen, Bakırköy Adliyesi’nde hem suçunu itiraf etti hem de önemli bilgiler verdi. Kösemen, Ghosn’un İstanbul’a gelmeden önce Beyrut’tan arandığını, ailesi ve kendisinin ölümle tehdit edildiğini öne sürdü.

KİM OLDUĞUNU BİLMİYORDUM

Kösemen ifadesinde şu ifadeleri kullandı;

“Japonya’dan gelen uçakta kimin olduğunu bilmiyordum. Atatürk Havalimanı’na gelince uçağı karşıladım. Carlos, uçağın kargo kısmında bir hoparlörün içine gizlenmişti. Hoparlörü hangarda bekleyen daha önceden ayarladığım jete bindirdim ve tek başıma Beyrut’a uçacağıma dair manifestoyu imzalayarak uçuşu yaptım. Beyrut’tan aynı jetle geri döndüm.”

UÇAKLARA TEDBİR

Jetlere el konulduğunu belirten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Japonya’dan adli yardımlaşmayla ilgili talep gelmedi” dedi.  Bakan Gül, kırmızı bültenle aranan bir fail varsa Türkiye’nin iade edebileceğini de söyledi.