F-35'te yeni sorun! Ödedikleri 5 milyar euroyu tartışmaya başladılar

Hollanda'da F-35'lerin fırtına ve yıldırımlı havalarda hata verdiği tespit edildi. Sorun uçağın yakıt hatlarının hasar görmesiyle ortaya çıktı.

F-35'te yeni sorun! Ödedikleri 5 milyar euroyu tartışmaya başladılar

VERYANSIN TV

Rusya'dan S-400 aldığımız için Türkiye'yi F-35 projesinden çıkaran ABD'nin ülkemize yaptığı iyilik her geçen gün daha fazla anlaşılıyor!

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Veryansın Tv'de ısrarla F-35 projesinin Türkiye'nin hava güvenliğini tehdit eden sonuçlar yaratacağı konusunda uyarmıştı. Uçakların PIN kodu ve kullanıcı adıyla çalıştığını, bu yüzden F-35'lerin direkt ABD'deki merkeze bağımlı olduğunun altını çizmişti.

Ardından F-35'lerin en büyük pazarlama özelliği olan "görünmezliği" konusunda şüpheler ortaya çıkmış, Almanya'daki bir denemede radarlara yakalandığı tespit edilmişti.

Son örnek Hollanda'da yaşandı.

Hollanda'nın 5 milyar euro verdiği ve gelecek yıllarda ülkeye gelecek olan 46 yeni nesil F-35 savaş uçağı yeniden tartışma yarattı. Tartışmanın fitilini Hollanda Savunma Bakanlığı İlerleme Raporunda yer alan tespitler ateşledi.

Ĺeeuwarder Courant'ın rapora dayanarak yaptığı açıklamaya göre, F-35'ler fırtına ve yıldırımlı havalarda hata veriyor.

Bir yıldırım çarpması olasılığını 'en aza indirmek' için, pilotların büyük bir viraj alarak gök gürültülü fırtınaların etrafından uçması gerekiyor. Uçağın, fırtına bulutlarından korunmak için 40 kilometreden fazla uzakta kalması gerekiyor. Uçaklar ayrıca yerdeki gök gürültülü fırtınalara karşı paratoner ile ya da hangarda korunmalı.
Sorun, beş ay önce Hollanda savaş uçaklarının bazılarının yakıt hatlarının hasar görmesiyle ortaya çıkıyor. Yıldırım çarpması durumunda, uçakta bir patlamaya neden olabileceği tespit ediliyor.
Bu gibi havalarda pilotlar icin tek çözüm var, o da fırtınanın etrafından dolaşarak hedefe varmak. Sorun ise tahminlere göre tasarımsal bir hatadan kaynaklanıyor.

Ankara bu raporu iyi okumalı: F-35’in boyası nasıl döküldü?