Fatih Erbakan: Yıllık faize 300, tarıma 25 milyar lira ayrılıyor

Borç, faiz, yoksulluk ve gelir adaletsizliğinin hâkim olduğu bir sistemin işletildiğini belirten Erbakan, 10 sene sonra kamu borcunun faizinin, milli gelir seviyesine ulaşacağını söyledi.

featured

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde düzenlenen aylık olağan il başkanları toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başlayan Erbakan, resmi rakamlara göre son bir ay içerisinde en fazla üye kaydeden parti olduklarını aktardı.

Konuşmasında ekonomiye değinen Erbakan borç, faiz, yoksulluk, alım gücünün düşmesinin ve gelir dağılımın paylaşımında adaletsizliğin hakim olduğu bir sistemin işletildiğini söyledi. Türkiye’de yıllık faize 300 milyar lira ayrılırken, tarıma yatırım için 25,8 milyar lira aktarıldığına dikkat çekti.

’85 MİLYONUN ÜRETTİĞİ GELİR FAİZE GİDECEK’

Türkiye’nin kamu borcunun ana para ve faizinin, yıllık gelirin yüzde 70’ine tekabül ettiğini belirten Erbakan, “Bu hızla devam ederse 10 sene içeresinde borcumuzun faizi, milli gelirimize eşit hale gelecek. 85 milyon bir yıl boyunca üretip bir gelir ortaya koyacağız, bu da faize gidecek” dedi.

Kayıtlı çiftçi sayının 20 yıl öncesine göre ciddi oranda düştüğünü, işsizliğin ve cari açığın arttığını, kamudaki israfın önüne geçilemediğini ifade eden Erbakan, bu sorunların ancak denk bütçe ile aşılabileceğini ifade etti.

‘DENK BÜTÇEYLE FAİZ GİDERLERİ KALDIRILMALI’

AA’nın haberine göre, ekonomideki sorunların çözümü ilişkin parti olarak bir dizi öneri hazırladıklarını aktaran Erbakan şöyle devam etti: “Birincisi mutlaka denk bütçe ile faiz giderlerinin ortadan kaldırılması gerekiyor. İkincisi kamudaki israfın önüne geçilmesi, üçüncüsü imtiyazlı holdinglere kaynak aktarılmasının durdurulması gerekiyor. Dördüncüsü de Yeniden Refah Partimizin ortaya koyduğu Milli Kaynak Paketleri kitabında belirtilen adımlarla kaynak üretilmesidir. Bu dört adımla elde edilecek imkanla da üretim, istihdam ve ihracata yönelik bir ekonomik model oluşturmalı. Bunu kim yapabilir? Sadece Milli Görüş yapabilir. Neden? Çünkü 50 senelik geçmişimiz bunun ispatıyla dolu. Cumhuriyet tarihinin en büyük sanayileşme ve kalkınma hamlesi nasıl yapıldıysa Milli Görüş tarafından, şimdi geleceğiz yine aynı şekilde yapacağız.”

Fatih Erbakan: Yıllık faize 300, tarıma 25 milyar lira ayrılıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!