Fatih portresine sahtecilik incelemesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İngiltere'de düzenlenen müzayededen satın alınan Fatih Sultan Mehmet tablosuyla ilgili tartışmalar sürüyor. Tabloyla ilgili sahtecilik incelemesi başlatıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu "Bu da trajikomik, fıkra gibi bir durum" değerlendirmesini yaptı.

Fatih portresine sahtecilik incelemesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), İngiltere'de düzenlenen müzayededen aldığı Fatih Sultan Mehmet tablosu belediyenin Saraçhane'deki binasında sergileniyor. Ancak İtalyan ressam Bellini'ye ait olan tabloyla ilgili tartışmalar sürüyor. Tabloyla ilgili sahtecilik incelemesi başlatıldı.

TRT Haber'in aktardığına göre İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili şunları kaydetti; Valilikten bazı sorular yöneltildi, ihbar edilmişte. Tablonun sahte olduğuna dair şu anda bu sorulara kurumumuz cevap veriyor. Bu, kıskanılacak bir şey değil. Tabloyu, bütün Tük halkına, bütün güzel insanlarımıza kazandırdık.

Valilikten Büyükşehir Belediyesine yazı gönderildi İhbarlar üzerine İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesine yazı gönderdi. Tablonun incelenmesi istendi. 540 yıllık portre Fatih Sultan Mehmet'in bilinen 3 tablosundan biriydi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi,, tabloyu haziran ayındaki açık artırmada 6,5 milyon liraya satın almıştı.

İMAMOĞLU: FIKRA GİBİ 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bellini atölyesine ait olan Fatih Sultan Han'ın tablosuyla ilgili, 'sahte' diye bir soruşturma düzeni başlatılmış. Bizden cevaplar isteniyor. Bu, kıskanılacak bir şey değil. Tabloyu, bütün Türk halkına, bütün güzel insanlarımıza kazandırdık. Garip bir muameleye tabii tutuldu arkadaşlarımız. Cevaplar veriliyor. Umarım, soruşturmaya dönüştürülmeden kapatırlar. Bu da trajikomik, fıkra gibi bir durum." dedi.