TFF, Fenerbahçe'nin 'VAR'da FETÖ' iddiası için belge istedi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF),Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen'in, VAR'ın başındaki operatör hakkındaki iddiaları ile ilgili gerekli tahkikatın yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığ'na başvuruda bulunulduğunu açıkladı

TFF, Fenerbahçe'nin 'VAR'da FETÖ' iddiası için belge istedi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen'in VAR operatörü hakkındaki iddialarıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunulduğunu açıkladı. 

TFF'nin internet sitesinde yer alan açıklamada şöyle denildi:

"Süper Lig'in 30. haftasında oynanan Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçından sonra, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen açıklamalarda bulunmuştur. Bilindiği gibi VAR sistemi, Süper Lig'de 2018-2019 sezonundan bu yana aralıksız olarak uygulanmaktadır. VAR sisteminin teknolojik altyapısı, FIFA Dünya Kupası, UEFA Avrupa Şampiyonası, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi'nin yanı sıra İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda liglerinin altyapısını sağlayan Hawk-Eye firması tarafından yürütülmektedir. TFF'nin VAR merkezi, uluslararası standarda sahip olmakla beraber, Hawk-Eye görüntü operatörleri maç içerisinde alınan hiçbir kararda söz hakkına sahip değildir. Ofsayt çizgilerinin koyulması ve topa vuruş anlarının belirlenmesi dahil VAR hakemlerinin onaylamadığı herhangi bir işlemi gerçekleştiremez. Tüm bunlar evrensel VAR protokolü gereğince kati kurallardır ve TFF ile IFAB tarafından sürekli denetim altındadır."

Hawk-Eye firmasında çalışan görüntü operatörlerinin, gereken detaylı geçmiş ve adli sicil taramaları tamamlandıktan sonra işe alındığının ve bunun federasyona bildirildiğinin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bununla birlikte, Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen'in iddiaları ile ilgili gerekli tahkikatın yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunmuştur. Fenerbahçe Spor Kulübünün, iddialara ilişkin elindeki tüm bilgi, belge ve kanıtları federasyonumuza ve gerekli mercilere iletmesi gerektiğini kamuoyunun bilgilerine sunarız."

Fenerbahçe, sahasında öne geçtiği maçta Gençlerbirliği'ne 2-1 mağlup oldu. Fenerbahçe yöneticisi Selahattin Baki, maçın ardından "VAR operatörüyle ilgili elimizde bazı bilgiler var. Birkaç hafta önce oynanan ve bizim yine ofsayt diye golümüzü iptal eden VAR operatörü. Aynı kişi" dedi. Baki, "FETÖ'cü zihniyetin bilerek Fenerbahçe taraftarının sinir ucuyla oynayıp insanları sokağa döküp kaos çıkarmaya çalışmalarına yoruyorum bu işi" ifadelerini kullanmıştı.

Alper Pirşen de VAR operatörüyle ilgili ellerinde önemli bilgilerin olduğunun altını çizerek, "Aklımızla oynuyorlar. Bu arada güzel bir detay da söyleyeyim, Galatasaray maçının operatörü de aynı arkadaş. O maçta Mesut'un tam karşıdan bir pozunu çektiler, ayak topa değmiş miydi, değmemiş miydi, o görüntüyü net vermedikleri için o gün herkesin kafasında soru işareti kaldı. Biz bunların daha sonra dijital çalışmalarını da yaptığımızda o golün de ofsayt olmadığı ortaya çıktı. O maçta onu yapan operatör, bu maçta da top ayaktan çıktıktan sonra çizgi çekiyor. Bizi artık aptal yerine koymasınlar, yakalandılar. Hawk-Eye firması, bu operatörlerin çalıştığı firmadaki çalışanların yapısı, içinde çalışanların kim olduklarını biliyoruz. Artık Fenerbahçe'nin canını yakmaya hakları yok. Bu Hawk-Eye operasyonunun mutlaka bir cezası olacak. Fenerbahçe, bu şirkete, bu çalışanlara, özellikle hem burada hem Galatasaray maçında karşımıza çıkan adamla ilgili gerekenleri yapacak. Umarım kamu daha önce davranır ama biz de gerekirse bu kişinin tüm detaylarını açıklayacağız. Soruşturması gerçekten bizim için önemli. Türkiye'de hem bu yapının hem hakem camiasının mutlaka Türk futbolunun iyi bir yere gitmesi için bir silkelenmesi gerekiyor. Sadece belirli kişilerin kalması, yeni bir düzenin kurulması gerekiyor." şeklinde konuşmuştu.