Fenerbahçe’yi reddetti!

Ersun Yanal'ın gidişinin ardından teknik adam arayışlarına başlayan Fenerbahçe'de yönetime şok yanıt geldi.

Fenerbahçe’yi reddetti!

Fenerbahçe yönetimi, teknik direktör Ersun Yanal’ın ayrılığı sonrası yeni sezon ile ilgili yol haritasını belirledi.

Önceki gün itibariyle Yanal’la yollarını tamamen ayıran sarı-lacivertlilerde; Başkan Ali Koç ve yöneticiler, yoğun bir mesainin içine girdiler.

Milliyet’ten Celal Umut Eren’in haberine göre Yanal’ın vedası sonrası ilk görüşme; nasıl tarz bir hoca ile çalışılması gerektiğiydi. Başkan Ali Koç’un gelecek sezonu çok önemsediği, özellikle 2021 Haziran ayındaki seçimli kongreye şampiyon bir başkan olarak girmeyi hedeflediği aktarıldı.

ALMAN EKOLÜ

Ali Koç’un ilk düşüncesinin yabancı bir teknik adam olduğu ancak sıradan bir tercih yapılmaması gerektiğine inandığı öğrenildi. Takım içerisinde Alman kökenli ve Almanca konuşan çok sayıda futbolcu bulunduğu için ‘Alman ekolü’ şu anda öncelik kazanıyor. Hatta 10 yıl önce Daum ve Zico’lu dönemlerde ‘Portekizce’ ve ‘Brezilya’ ağırlıklı kadroların nasıl başarı kazandığına dikkat çekiliyor.

TAKİP EDİLİYORDU

Bu nedenle iyi bir sistem ve ekol oluşturup; o yoldan ilerlemenin doğru olacağına vurgu yapılıyor. Ayrıca son dönemde Alman veya Almanya’da parlayan teknik adamların kurduğu sistemler, altyapılara verdikleri katkı ve Avrupa futbolunda son yıllarda artan başarıları ön plana çıkarılıyor. Zaten Ali Koç’un yaklaşık 6-7 yıldır Avrupa’daki futbol projelerini incelerken Roger Schmidt ve Niko Kovac gibi hem yaş olarak genç hem de proje bazlı çalışan teknik adamları takip ettiği biliniyor.

‘TÜRKİYE’DE ÇALIŞMAK İSTEMİYORUM’

Koç’un teknik adam konusunda ilk olarak Schmidt’in kapısını çaldığı ancak Alman hocanın “Türkiye’de çalışmak istemiyorum” diyerek teklifi geri çevirdiği bildirildi.

SALZBURG VE LEIPZIG ÖRNEKLERİ!

Avrupa futbolunda özellikle Almanya ve Avusturya’da Red Bull’un da desteğiyle oluşan başarılı yapılar uzun zamandır biliniyor.Roger Schmidt’in bu kadar çok beğenilmesi de RB Salzburg günlerinden geliyor. Özellikle Schmidt’in UEFA Avrupa Ligi’ndeki olumlu görüntüsü dikkat çekmişti.

Yine benzer şekilde RB Leipzig’in hem Bundeslig’da hem de UEFA Şampiyonlar Ligi’nde iyi seviyelere gelmesi de yakından takip edilen bir konu. Buradaki projelerin Fenerbahçe’ye adapte olabileceği, Alman ekolü olan futbolcuların aldıkları altyapıyı kullanma şanslarının olabileceği ve uzun vadeli fayda sağlanabileceği düşünceleri ağır basıyor.