FETÖ Borsası’nın kilit ismi duyurdu: Kısa zamanda çıkıyorum

FETÖ Borsası çarkının kilit isimlerinden olan ve İnterpol tarafından Arjantin’de yakalanan suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş cezaevinden verdiği röportajda “Kısa zamanda çıkıyorum, mülteciliğim kabul edilmek üzere” dedi. Serkan Kurtuluş’un daha önce de Gürcistan’da yakalandığında Türkiye’ye iadesi beklenirken, Kızılhaç örgütü ve Birleşmiş Milletler’in mahkemeye gönderdikleri ‘tavsiye’ mektubu sayesinde salıverildiği ve istihbaratçıların koruması altında ülkeden ayrıldığı kendi ifadeleriyle ortaya çıktı.

FETÖ Borsası’nın kilit ismi duyurdu: Kısa zamanda çıkıyorum
FETÖ Borsası’nın kilit ismi duyurdu: Kısa zamanda çıkıyorum

VERYANSIN TV

İzmir’deki FETÖ Borsası davası ve eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş cinayetinin şüphelisi olan Serkan Kurtuluş hakkında birçok ayrı suçtan yakalama kararı bulunuyordu. Kurtuluş’un, İnterpol tarafından Arjantin’de yakalandıktan sonra tutuklu bulunduğu cezaevinden yaptığı açıklamaları daha önce Veryansın Tv’de masaya yatırmıştık. Evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Ahmet Kurtuluş’un avukatları, Serkan Kurtuluş’un ABD istihbaratı ile temasta olduğunu iddia etmiş ve ilk temasın da Gürcistan’da gerçekleştiğini söylemişti. FBI'ın da artık devreye girmesiyle olayın uluslararası bir boyut kazandığına vurgu yapan avukatlar, Türkiye'ye Halk Bankası davasında olduğu gibi Reza Zarrab benzeri bir kumpas hazırlığı olduğuna dikkat çekmiş ve "Türkiye bu konuyu başka ülkelerin yargı sistemine emanet edemez. Ne yapılacaksa ülkemizde yapılmalı” uyarısında bulunmuştu.

Serkan Kurtuluş cezaevinden yaptığı açıklamaları sürdürüyor. Son açıklamalarıyla Kızılhaç ve Birleşmiş Milletler’in Gürcistan’dayken serbest kalması için nasıl aracı olduğunu, ayrıca Gürcistan istihbaratının da yardımıyla elini kolunu sallayarak ülkeden nasıl ayrıldığını ayrıntılarıyla anlattı. 

Türkiye’ye iadesi beklenen Serkan Kurtuluş, mülteci başvurusunun kabul edilme aşamasına geldiğini ve yakında Arjantin’de serbest kalacağını iddia etti.

Daha önce kaldığı cezaevinden Arjantin basınına, FETÖ’nün medya yapılanması davasının firari sanığı Said Sefa’nın Youtube kanalına ve Amerikan Fox News’e konuşan Serkan Kurtuluş geçen günlerde A3 Haber’den Serdar Öztürk’e röportaj verdi.

Serkan Kurtuluş röportajında “Kısa zamanda çıkıyorum, mülteciliğim kabul edilmek üzere.Buradan çıktıktan sonra elimdeki tüm bilgileri açıklayacağım” dedi.

‘BANA BİR ŞEY OLURSA ALMANYA’DA DOSTLARIM VAR’

“Beni öldürtmek istiyorlar” iddiasını yineleyen Kurtuluş, “Ölsem de Almanya’da yaşayan dostlarım var. Bana bir şey olursa ne yapılması gerektiğini anlatmıştım onlara. Onun için ben rahatım. Herhangi bir kaygım yok” ifadelerini kullandı.

Kurtuluş “Ankara’dan gelen bir ekip var. Benimle direkt temasları olmadı. Ben önünü kestim” diye de ekledi.

‘ANLATTIKLARIM KİMLERİN İŞİNE GELİR ORASINA BAKMIYORUM’

Serkan Kurtuluş'un açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle: 

“FETÖ’yle hiçbir görüşmüşlüğüm olmadı, olma ihtimali de yok çünkü ben zaten onların iş adamlarını AK Parti’yle beraber işbirliği yaparak kaldırmış, tehdit etmiş, baskı yapmış, kameraya almış bir kişiyim. Zaten burada bir varlıkları yok. Avukatım Yahudi bir bayan. Burada iyi bir avukat ekibi var. Onlarla çalışıyoruz… Ben kimlerle işbirliği yaptığımı söylüyorum. Ha bu cemaatin mi işine gelir, FETÖ’nün mü işine gelir, başka yerin mi işine gelir ben orasına bakmıyorum. Ben yaşadığım olayları olduğu gibi anlatıyorum. Kendi mücadelemi veriyorum.

KIZILHAÇ EKİBİ HER HAFTA ZİYARETİME GELDİ

Gürcistan’dayken Kızılhaç ekibi her hafta ziyaretime geldi cezaevine. Türkiye’nin beni öldürmek istediğini onlar da biliyordu. İstihbaratı almışlardı. Her hafta ziyarete geldiler. Bütün bunlar resmi kayıtlarda var.

‘GÜRCİSTAN MAKAMLARINA BENİMLE İLGİLİ TAVSİYE MEKTUBU YAZDILAR’

Tiflis’teki Kızılhaç organizasyonu yetkilileri benimle ilgili Gürcistan Adalet Bakanlığı’na, Gürcistan Savcılığı’na ve mahkemeye tavsiye mektubu yazdılar. ‘Türkiye’ye gönderilirse can güvenliği riski var lütfen bunu kararınızda dikkate alın’ diye. Bu karardan sonra Gürcistan beni yollayamadı ama tabi Türkiye çok baskı yapıyordu. Birleşmiş Milletler mahkemelerime temsilci gönderiyordu. Gürcistan beni yollamayınca ben çıktım. Çıktıktan sonra Ahmet Kurtuluş olayı oldu."

'GÜRCİSTAN İSTİHBARATI BENİ KORUDU'

Gürcistan’dayken Türkiye’nin kendisini öldürtmek için bir ekip gönderdiğini öne süren Kurtuluş, ülkeden çıkarken Gürcistan istihbaratının kendisini koruduğunu ve yardım ettiğini şöyle anlattı:

“Türkiye komşumuz, sorun yaşamak istemiyoruz. Ama sizi geri de gönderemiyoruz. Kızılhaç’tı… Birleşmiş Milletler’di, AİHM’di… Bunlarla sorun yaşayacağız. Burada size karşı bir eylem olsa biz zor durumda kalacağız” diyerek benden ülkeyi terk etmemi istediler. Bu konuda bize yardım edeceklerini de söylediler ve ettiler de. Pasaport temin etmemize yardımcı oldular. Biz pasaport temin ettik. Gürcü sınırından Azerbaycan sınırına geçerken polisler resmen kafasını çevirdi. Biz normal sınırdan geçtik. Gürcistan’dan resmi çıkış yaptıktan sonra Azerbaycan’a gittik. Azerbaycan’da iki gün kaldıktan sonra da buralara kadar geldik.”

'MÜLTECİ BAŞVURUM YÜZDE 99 KABUL EDİLECEK'

Serkan Kurtuluş, Arjantin’de yaptığı mültecilik başvurusunun incelemeye alındığını belirterek, “Mülteciliğimizle ilgili çok kısa sürede bir karar verilecek ve yüzde 99 kabul edecekler” ifadesini kullandı.

'AVRUPA'YA VEYA KANADA'YA GİDECEĞİM'

Mültecilik başvurusu kabul edildikten sonra hakkında sahte pasaport bulundurmak suçundan açılan davanın da düşeceğini söyleyen Kurtuluş “Çıkar çıkmaz Arjantin mülteci pasaportu verecek. Biz o pasaportla dünyanın her yerine Türkiye hariç gidebileceğiz. Ben burada kalmak istemiyorum. Avrupa veya Kanada’nın veya Yunanistan’ın daha güvenli olduğunu düşünüyorum” dedi.

'BEN SUÇSUZUM DEMİYORUM AMA TEK BAŞIMA YAPMADIM'

İzmir’deki FETÖ Borsası çarkını “Aralarında hakimler, savcılar, emniyetçiler… İsimleri geçen insanların çok çok üstünde… Ankara’ya kadar oluşan bir çete” diye tanımlayan Serkan Kurtuluş’un bugüne kadar yaptığı açıklamalarından belki de en fazla ciddiye alınması gereken sözleri şunlar:

“Ben suçsuzum demiyorum, öyle iddialarım yok ama bütün bunları tek başıma yapmadım. Bunları bana yaptıran, organize eden, bütün bunların başında olan siyasiler, emniyet müdürleri, savcılar… Hepsi var. Eğer ben bunlardan yargılanıyorsam onların da yargılanması lazım.”

Veryansın Tv olarak soruyoruz; Kim yargılayacak? Türk devleti bu devlet içine çöreklenmiş mafyatik yapının üzerine gidecek mi yoksa bu davayı Serkan Kurtuluş gibi yabancı mahkemelerin eline mi bırakacak?