Sabah’ın FETÖ ile suçladığı Yargıtay üyesi FETÖ’cülerin korkulu rüyası çıktı

Yargıtay üyeliğine atanan Ahmet Turan Oral hakkındaki 'FETÖ'yü terör örgütü kabul etmedi' iddialarının gerçeği yansıtmadığı, aksine FETÖ ile mücadelede etkin bir isim olduğu ortaya çıktı.

Sabah’ın FETÖ ile suçladığı Yargıtay üyesi FETÖ’cülerin korkulu rüyası çıktı

Hakim ve Savcılar Kurulu tarafından Yargıtay’da bulunan 16 boş koltuğun 8’i için seçim gerçekleştirildi. Ataması yapılan isimler arasında Hatay Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Turan Oral da vardı.

Oral’ın atamasının ardından Sabah gazetesi internet sitesinde “Yargıtay üyeliğine seçilen o isim tartışma konusu oldu” başlıklı haber yayınlandı.

Atakan Irmak imzalı haberde, Sabah gazetesinin Kasım 2016’da Oral hakkında yaptığı bir başka haber hatırlatıldı. Habere Oral’ın “FETÖ’yü terör örgütü olarak görmek için Birleşmiş Milletler Daimi Konseyi ve Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararının olması gerektiği” şeklinde görüş bildirdiği ifade edildi.

Sabah gazetesinin haberi çok sayıda internet sitesinde yer aldı ve çiçeği burnunda Yargıtay üyesi hedef oldu.

Oysa iddia edildiğinin aksine Ahmet Turan Oral, bırakın FETÖ’yü terör örgütü olarak görmemek, FETÖ’cülerle mücadelede öne çıkan isimlerden.

Sabah gazetesinin yol açtığı bilgi kirliliği ise tamamen maddi bir hataya dayanıyor. Zaten Sabah gazetesi yine Atakan Irmak imzasıyla bugün yayınlanan haberlerinde o iddianamenin kabul edilip FETÖ sanığının ceza aldığını haberleştirdi.

2016’daki olay ise şöyle gelişiyor. Oral, Hatay Ağır Ceza Başkanı iken, FETÖ üyeliği suçlamasıyla açılan bir iddianameyi, dayanılan delillerin dosyada yer almaması sebebiyle iadesine karar veriyor.

Sadece 1 buçuk sayfalık iddianame örgüt suçu ile ilgili ilk açılan dava olması nedeniyle “Örgütün niteliğinin tanımlanmadığı, sanığın eylemlerinin ve faaliyetlerinin belirlenmediği, sanık hakkında bilgi ve belgelerin toplanmadığı, el konulan dijital materyallerle ilgili incelemenin tamamlanmadığı vb.” gerekçeler ile iade ediliyor.

Bu iade kararının ardından üye hakimlerden biri tarafından soruşturma defterine kayıt yapılırken, yazılan kararın bir başka dosya (IŞİD terör örgütüne ait dosya) üzerinden yazılması nedeniyle, maddi bir hata oluşuyor. Bu hata sonucu kalan bir cümle cımbızlanarak FETÖ’cüler tarafından servis ediliyor ve Oral’a yönelik yıpratma kampanyası başlıyor.

Oral’ın söz konusu iddianameyi sonradan kabul ettiği hatta başkanlığını yaptığı heyetçe FETÖ’cüye 4 yıl 2 ay hapis cezası verildiği ortaya çıktı.

Sabah gazetesinin Ksım 2016’da yayımlanan Ferhat Ünlü imzalı  “Kamikaze hâkim’in skandal FETÖ kararı” başlıklı haberinden bu yana Oral’ın FETÖ ile mücadelede kendisini kanıtlamasına rağmen, yaklaşık üç yıl sonra aynı haberin tekrar servis edilmesi ve FETÖ ile mücadelede duyarlı kesimlerin yanlış yönlendirilmesi ise tepki çekti.

Veryansın Tv