FETÖ’den tutuklanan CHP’li başkanın iddianamesinde ilginç detaylar

featured

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle hakkında iddianame düzenlenen CHP’li Urla Belediyesi eski Başkanı Burak Oğuz’un 60 sayfalık iddianamesi ortaya çıktı.

İzmir’de FETÖ/PDY’nin üst düzey yöneticileri ile telefonda irtibat kurduğu suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilen ve Urla Belediye Başkanlığı görevinden alınan CHP’li İbrahim Burak Oğuz hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan iddianame hazırlandı. 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Oğuz’un FETÖ bağlantılarına yer verildi. İddianamede Oğuz’un mahrem imam ile aynı uçakta yan yana koltuklarda ABD’ye gittiğine yer verildi.

BABASI ‘OĞLUM FETÖ’CÜ’ DİYE KONUŞMUYOR İDDİASI

Bir tanık ifadesinde “Urla halkının korktuğu şey şudur, Burak OĞUZ un babasının “oğlu ile çok uzun zamandır konuşmadığını ve bir çok insana benim oğlum Fetöcü o yüzden konuşmuyorum” dediğini başkalarından duydum, buna benzer söylentileri İzmir’de, İstanbul da, Ankara’da da çok duydum, ama biz tabiki gazeteci olarak babasından birebir böyle bir şey duymadığım için bu konu hakkında sadece duyum olduğunu söyleyebilirim, benim söz konusu olay ile ilgili tüm bilgim ve görgüm bundan ibarettir, bu hususta başkaca herhangi bir söyleyeceğim yoktur.” şeklinde beyanda bulundu.

CHP’li Burak Oğuz ise söz konusu iddiayı “Babamla aramızdaki konu tamamen ailevi özel sebeplerdir.” şeklinde yanıtladı.

MAHREM İMAMLA AYNI UÇAKTA YAN YANA ABD’YE SEYAHAT ETMİŞ

Soruşturma kapsamında Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğü’nden temin edilen uçuş manifesto listeleri ile Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Bilgi Sistemi’nde bulunan veriler kullanılarak yapılan incelemeyle ilgili olarak da şu anlatım yer aldı:

“26.10.2010 günü saat:09.38’de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan pasaport kontrolünden geçerek, Türk Hava Yollarının TK 1 sefer sayılı uçağı ile JFK (ABD) yurt dışına çıkarak Amerika ülkesine gittiği, 01.11.2010 tarihinde saat: 09.16’da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan pasaport kontrolünden geçerek yurda giriş yaptığı, aynı uçakta, birlikte çıkış-giriş yaptığı şahıslara bakıldığında, aynı dakika içinde İbrahim Burak Oğuz ile birlikte pasaport kontrolünden geçen şahıslar arasında KOM Bilgi Sistemi belge evrak kaydında, hakkında mahrem imam ve FETÖ/PDY müzahiri şirketlerde SGK kaydı olduğuna dair bilgi bulunan ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturması kapsamında hakkında adli işlem yapılan, arama kaydı bulunan Hüseyin Çakıroğlu’nun gidiş yolculuğunda 51a-m sıradaki koltuklarında yan yana seyahat ettikleri, dönüş yolculuğunda ise İbrahim Burak Oğuz’un 51-b, Hüseyin Çakıroğlu’nun ise 51-a sıralı koltukta yine yan yana seyahat ettikleri tespit edildi.”.

BURAK OĞUZ’UN TELEFONU MAHREM İMAMLARDA

İddianamede dikkat çekici bir başka detay ise Burak Oğuz’un bugüne değin üzerine kayıtlı 32 adet telefonunun bulunmasıydı. Savcılık 32 telefonu tek tek sorarken Burak Oğuz bir kısmı FETÖ’nün üst düzey mahrem imamlarınca kullanılan telefonların büyük bölümüne ‘hatırlamıyorum’ cevabı verdiği görüldü. Savcılık, İ. Burak Oğuz’un tutuklanmadan önce savcılıktaki 3,5 saatlik sorgusunda verdiği ayrıntılı ifadeye iddianamede detaylı olarak yer verdi. Oğuz’un yanıt verdiği konular arasında FETÖ/PDY bağlantısı, mahrem imamlar görüşmesi, telefon hatları, iş hayatı ve yurt dışı gezileri gibi birçok konu yer aldı.

OLAY VİDEODA NELER VAR

Burak Oğuz’a sorulan sorular arasında Melih Çamkıran isimli muhasebecinin açıklamaları da vardı. Oğuz’un tutuklanmasına dayanak teşkil eden en önemli bilgileri verdiği gözlemlenen Çamkıran, soruşturmaya konu olan “video kaydından” bahsetti. Bazı isimlerin de bilgisine başvurulan videoda, Çamkıran ile AKP Urla eski Teşkilat Başkanı Önder Şengüler’in görüşmesi vardı.

O görüşme ile ilgili savcılıkta ifadesi alınan Şengüler, “Bana göstermiş olduğunuz 2 dakika 17 saniyelik video içerisindeki sarı yelekli yeşil renkli gömleği olan şahıs benim. Bu görüşmeyi 6 Şubat 2019’da yaptım” dedi.

(Takvim)

FETÖ’den tutuklanan CHP’li başkanın iddianamesinde ilginç detaylar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Yılmaz ateşi disipline veriyorlar işte herşey meydanda.chp ‘nin en fazla oy aldığı yere kimi aday göstermiş.his sorumlu arıyorlardı.hic muhasebe.teslim olunmuş.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!