Fransa Başbakanı: Asırlardır maçoyuz!

Her yıl yaklaşık 200 bin kadının şiddet mağduru olduğu Fransa'da hükümet kadına yönelik şiddete karşı kampanya başlattı.

Fransa Başbakanı: Asırlardır maçoyuz!

SUNA GENÇ / Fransa / Veryansın Tv

Fransa’da sadece bu yıl içinde 100’den fazla kadın erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdi. Aile içi şiddete çözüm arayan Fransız hükümeti sivil toplum örgütleriyle yaklaşık 3 ay sürecek bir çalıştay başlattı.

Kadın derneklerinin baskıları sonrasında, Matignon şehrinde 3 Eylül’de başlatılan toplantılarda Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım’da sona erecek.

Tüm dünyada kadın cinayetleri için kullanılan yeni bir terim olan “Feminicide” kelimesini seçen hükümet “Grenelle de Feminicide” yani “Büyük kadın cinayetleri konferansını” başlattı. Başbakan Edouard Philippe, konferansın ilk gününe katılarak, cinayetlerin önlenmesi için hükümetin atacağı yeni adımları açıkladı.

FRANSA BAŞBAKANI: ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Kadın cinayetleriyle mücadele için bütçeden 5 milyon avro ayıracaklarını belirten Philippe şunları söyledi:

“Kadınlar ülkemizde her 2 ya da 3 günde bir boğuluyor, bıçaklanıyor, diri diri yakılıyor ya da öldürülene kadar dövülüyor. Yüzyıllar boyunca, bu kadınlar kayıtsızlığımız, inkârımız, dikkatsizliğimiz, asırlık maçoluğumuz ve bu sorunla doğrudan yüz yüze gelemememiz yüzünden gömüldü. Hükümet olarak artık bu duruma daha fazla sessiz kalmak istemiyoruz. Babalar, çocuklarının annelerini döverek ya da öldürerek halen iyi bir baba olabilecekleri konusunda kendilerini ikna ettikleri sürece, ne yazık ki bunu yapmaya devam edecekler. Bunun da önüne geçilmeli.”

Fransa’da her yıl yaklaşık 200 bin kadının şiddet mağduru olduğu ifade ediliyor.

16 Eylül tarihinde bir kadın eski eşi tarafından Le Havre’deki Lider mağazasının önünde bıçaklandı. Mağdur 2, 4 ve 6 yaşlarındaki üç çocuğu önünde can verdi. Ve Bu Fransa’daki  2019 yılının 105’inci kadın cinayeti olarak kayıtlara geçti.