FT: AB ülkeleri Ankara’dan açıklama istedi

Financial Times (FT) gazetesi, Rusya ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaretin artmasından endişe duyan bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Moskova ile ilişkileri konusunda Ankara'dan açıklama talep ettiğini yazdı.

featured

FT’de yer alan makalede, son 3 ayda Türkiye’nin Rusya’ya ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 arttığına dikkat çekilirken, Rusya’dan kaçan yabancı markalardan oluşan boşluğu da Türk şirketlerin doldurduğu belirtildi. Haberde, Batılı yetkililerin açıklamaları ve yorumlarına da yer verildi.

‘BU RAHATSIZ EDİCİ BİR DURUM’

Haberde AB ülkelerinin Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin gelişmesinden rahatsızlık duyduğu kaydedilirken, gazeteye konuşan iki AB yetkilisi, “AB üyesi ülkeler giderek Türkiye’nin bu durumundan rahatsız oluyor. Bazı ülkeler Ankara’dan Kremlin ile ilişkilerinin gidişatı ile ilgili bilgi talep istedi bile” yorumunu yaptı.

Gazeteye konuşan bir yetkili, “Bu durum bizim radarımızda. Bu hoş değil ve AB nezdinde iyi karşılanmadı. Bu rahatsız edici bir durum” dedi.

AB’nin üst düzey yetkililerinden Peter Stano, “Avrupa topluluğu Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırılarına yanıt olarak ticaretini artırırken, Moskova ile ticaretin ve etkileşimin artması gerçekten uygun değil” ifadesini kullandı. Makalede, Türkiye’nin “etkili” bir NATO üyesi olması ve 4 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmasının Ankara karşıtı bir hareket yapılmasını engellediği belirtildi.

BATILI YETKİLİ: ERDOĞAN’A SÖYLEYEMİYORUZ

Sözcü’nün aktardığına göre, Financial Times’taki haberde, “Batılı yetkililer Erdoğan’ın Putin ile müzakere etme yeteneğinin bir değer olduğunun farkında. Yakın zamanda Ukrayna’daki tahıl krizinin çözülmesindeki arabuluculuk çabaları bunun bir örneği” denildi.

Öte yandan gazeteye konuşan ve ismini vermeyen Avrupalı bir yetkili, “Avrupa Birliği’nde herkes bir nedenden ya da diğerinden Türkiye’ye ihtiyaç duyuyor. AB, yapacaklarının farkında olmalı… Henüz Erdoğan’a bizim kurallarımıza uyması gerektiğini söyleyemiyoruz” dedi.

FT: AB ülkeleri Ankara’dan açıklama istedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 1 ay önce

  Ulan 60 yıldır kapınızda beklettiniz, üyeniz değiliz; açıklama yapma zorunluluğumuz da yok. Haaa illâki açıklama istiyorsanız buyrun: “yıkıldığınız yere kadar yolunuz var, de hayde!”.

 2. 1 ay önce

  “Avrupa topluluğu Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırılarına yanıt olarak ticaretini artırırken, Moskova ile ticaretin ve etkileşimin artması gerçekten uygun değil” ne yani onlar ticaretini artirirken Türkiye niye azaltsin??

 3. 1 ay önce

  Bi beklesinler erdogan gitsin emir erleri iktidara gelince nasilsa her dediklerini yaptiracaklar

 4. 1 ay önce

  Emperyalist ABD ve onun kuklası AB ülkeleri.

 5. 1 ay önce

  Yunan ın rusyadan gizli gizli aldığı petrolün hesabını sorun önce.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!