Fuat Uğur'un Kılıçdaroğlu iddiası doğru mu? O ses kaydını dinledim

Türkiye yazarı Fuat Uğur, Kılıçdaroğlu'nun o ünlü “Abdullah Gül’den neden korkuyorlar" sözüyle ilgili ortaya attığı iddiayı röportajı yapan gazeteciye sordum. Dinlediğim ses kaydı Uğur'un iddiasını çürütüyor.

Fuat Uğur'un Kılıçdaroğlu iddiası doğru mu? O ses kaydını dinledim

ERDEM ATAY / VERYANSIN TV

Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, 19 Eylül’de "Kemal bey gidiyor anladık da yerine kim gelecek?” başlıklı bir yazı yazdı.
"Kemal Kılıçdaroğlu çok hastaydı, ilaçlardan unutkan olmuştu, 10 Aralık Hareketi CHP’nin başına geçiyordu, Oğuz Kaan Salıcı bu konuda ‘hazır olun’ talimatı vermişti…" 
Bu bilgilerin doğruluğunu tartışmıyoruz. Fakat yazının devamında dikkat çeken bir “Abdullah Gül” iddiası yer aldı.
Şöyle diyor Fuat Uğur:
“Artık işlem tamam gibi görünüyor. Abdullah Gül CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için ‘sabit fikir’ hâline gelmiş durumda. Cumhuriyet’ten İpek Özbey’e bile mülakat verirken o ünlü lafını rastgele söylemiyor Kemal Bey. Hani ‘Abdullah Gül’den neden korkuyorlar anlamıyorum’ demişti de epey tartışılmıştı ya işte o söz. O lafı mülakat bittikten sonra Kemal Bey ekletiyor İpek Özbey’e ‘Şunu da yazmayı unutmayalım’ diyerek. Anlayın gerisini.”
Uğur’a göre, Kemal Kılıçdaroğlu, tartışma yaratan “Abdullah Gül’den neden korkuyorlar anlamıyorum” sözünü söyleşi bittikten sonra ekletmiş! Uğur’a göre bu söylediği söyler “iddia” bile değil, “kesin bilgi”.
Hemen söyleşiyi yapan Cumhuriyet gazetesi muhabiri İpek Özbey’e ulaştım. Kendisi bu konuda Fuat Uğur’a yanıt vermek istemediğini, bu konuyu umursamadığını söyledi.
Ancak İpek Özbey’e bu konuda ısrar ettim, gerçek Fuat Uğur’un anlattığı gibi mi, diye.
İpek Özbey, Kılıçdaroğlu ile yaptığı mülakatın o bölümünü bana dinletti. Her şey açıkça ortadaydı. Fuat Uğur göz göre göre yalan yazmıştı. Bunu yazarken de iddiayı doğrulatma gereği dahi duymamıştı. İşte Türkiye’den gazeteci manzaraları…