Gaziantep’te neler oluyor? ‘Furkancılar Emniyet Müdürü’nün başını yedi’

Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Furkan Vakfı üyelerinin kentteki camilerde yarattığı provokasyonların ardından emekliliğini istedi. Alparslan Kuytul grubu hakkında daha önce de ‘provokasyon’ uyarısında bulunan eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Şube Müdürü Avukat Adil Serdar Saçan, “Emniyet Müdürünün resmen başını yediler” dedi.

Gaziantep’te neler oluyor? ‘Furkancılar Emniyet Müdürü’nün başını yedi’
Gaziantep’te neler oluyor? ‘Furkancılar Emniyet Müdürü’nün başını yedi’

GAMZE ÇINLAR / VERYANSIN TV

Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, pandemi kısıtlamalarını hiçe sayarak ‘itikaf’ yapacakları gerekçesiyle kentteki 3 camide toplanan Furkan Vakfı üyelerinin gözaltına alınması ve cami içindeki biber gazlı müdahalenin ardından yaşananlar üzerine yazılı açıklama yaparak, emekliliğini istedi.

Alparslan Kuytul liderliğindeki Furkan Vakfı hakkında daha önce de provokasyon uyarısı yapan eski Emniyet Müdürü Avukat Adil Serdar Saçan, Gaziantep’te yaşanan son olayları Veryansın Tv’ye yorumladı.

'FURKANCILAR PROVOKE ETTİ, EMNİYET OYUNA GELDİ'

İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek için “siyasetle hiç ilgilsi olmayan, çok değerli, Atatürkçü, vatansever, onurlu bir insandır” ifadelerini kullanan Saçan, “Olanların sorumluluğunu üstlenip emekli olması istendi gibi görünüyor” dedi.

Saçan, “Açıklamalarda ‘orada olmaması gereken bir personelin müdahalesi’ deniyor. Bekçiye yetki verirsen olacağı budur. Furkancılar provoke etti, Emniyet de oyuna geldi” ifadelerini kullandı.

'CAMİYE GİDECEKLERİ ÖNCEDEN BİLİNİYORDU'

Cami içinde yaşanan müdahalenin Emniyet müdüründen ziyade alt kadronun sorumluluğunda geliştiğini belirten Saçan, “Önceden istihbarat alınmasına rağmen bu kişilerin camilere sokulmaması gerekirdi. Camiye soktuktan sonra yapılanlar ise basiretsizlik” görüşünü dile getirdi.

'BEKÇİLER EĞİTİMSİZ'

“Emniyet müdürünün başını resmen yediler” diyen Saçan, bekçinin orada bulunmasına ilişkin ayrıntıların da soruşturma sonucu açığa çıkacağına inandığını kaydetti. Saçan, bekçilerin ‘eğitimsizliğine’ de vurgu yaptı.

'ZATEN AÇIK AÇIK DİYORDU'

Sosyal medya platform TikTok’ta bütün gayri meşru örgütlerin ve çetelerin yayınlar yaptıklarına dikkat çeken Adil Serdar Saçan, Alparslan Kuytul’un günde en az 10 paylaşım yaptığını anımsatarak, “Buralardan bu insanların bu tür provokasyon yapacaklarını çok net görüyorsunuz zaten Açık açık ‘Camileri kapatamazsınız, biz gideriz’ diyordu” diye ekledi.

SABRİ UZUN: POLİS TEŞKİLATI ADINA KAYIP

Eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun da Twitter hesabından konuyla ilgil yaptığı paylaşımda, "Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek’in emekliliğini istemesi, Polis Teşkilatı adına kayıptır. O, dengeli bir kişiydi" ifadesini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

Furkan Vakfı üyeleri Gaziantep’te, 2 Mayıs pazar günü pandemi yasaklarına rağmen Alparslan Kuytul’un çağrısı üzerine ‘itikaf’ adı altında topluca 3 camide toplandı.

Cami görevlilerinin dışarı çıkmalarını istediği, kendilerini 'Furkan Vakfı gönüllüleri' olarak adlandıran 76 kişi, uyarılara rağmen dağılmayınca durum polise bildirildi. Gelen polis ve bekçi ekipleri, dışarı çıkmamakta ısrar eden kişilere müdahalede bulundu. Bir bekçinin biber gazı kullandığı müdahale ile gözaltına alınan 76 kişiye para cezası uygulandı ve haklarında adli işlem başlatıldı. Şüpheliler, ifadelerinin alınmasının ardından savcılık talimatı ile serbest bırakıldı.

Gaziantep Valiliği yaşananların ardından sosyal medyada ‘camiye postallarla girdiler’ iddiasını yalanlayıp, bu kişilerin amaçlarının provokasyon olduğunu açıkladı. Valilik, camide biber gazı kullanan personelin de açığa alındığını duyurdu.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da dün yaptığı açıklamada, "Alparslan Kuytul dini istismar eden, 15 Temmuz'u örtmeye çalışan bir kişi. İkazlara rağmen küfürle karşılık verdiler. Dün gece kolluk kuvvetlerimiz provokasyona mani oldu. Alparslan Kuytul gözaltına alındı" ifadelerini kullandı.

Bakanlık: Alparslan Kuytul dini istismar eden, 15 Temmuz’u örtmeye çalışan biri

Olayın olduğu gün Furkan Vakfı üyeleri tarafından sosyal medyada "İnancıma dokunma" başlıklı kampanya yürütüldü ve polisin camide müdahalesine ilişkin videolar paylaşıldı.