Generalden Suriye uyarıları

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, Fırat'ın doğusu ve Trump'ın açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 'ABD askerlerinin çekilmesi' konusunun yansıtıldığı gibi olmadığını belirten Karataş, Trump'ın daha önce de çekilme açıklaması yaptığını ancak aksine Suriye'ye daha fazla yerleştiğini belirtti.

Generalden Suriye uyarıları

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, Trump’ın asker çekme açıklamaları ve Fırat’ın doğusundaki durumla ilgili açıklamalarda bulundu.


Karataş, sosyal medya hesabından şu uyarılarda bulundu:

“Bu tür genel başlıklar bizleri yanıltmasın! İngiliz Reuters haber ajansı, “ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Resulayn ve Tel Abyad’da bulunan gözlem noktalarından çekiliyor” yani ABD Suriye’de bir yere gitmiyor.

Bu nedir? Kimsenin kabul etmediği aileleri ile birlikte yaklaşık 30 bin IŞİD’lı için ABD önerisi; Beyaz Saray, “IŞİD’i yenilgiye uğratan ABD güçlerinin artık “doğrudan” bölgede olmayacağını, Türkiye’nin son iki yıldır bölgede yakalanan IŞİD savaşçılarından sorumlu olacağı”.

Türkiye ABD görüşmelerinde Suriye’de elbette bazı konular gündeme gelecektir. ABD terör devletinden vaz geçmeyeceğine hatta sağlamlaştıracağına göre şimdi ne yapıyor? Türkiye’yi oyalıyor ve “İpe un seriyor”.

Suriye’de Fırat’ın doğusunda oluşturulması planlanan Güvenli Bölge, Tampon Bölge çalışmaları için ABD ile işbirliği yapmak “Çıngıraklı Yılanla Çuvala Girmektir”. Daha iyi anlatabilmek amacıyla çok kullanılan bir görseli tekrar kullandım.

Donald Trump’ın twitter hesabından Suriye Savaşına ilişkin asker çekme zamanı geldi açıklamaları, 2020 ABD Başkanlık seçimlerine yöneliktir. Trump daha öncede Suriye’den asker çekeceğini ifade etmiş, Suriye’ye iyice yerleşmiş ve PKK’ya tonlarca silah vermeye devam etmişti.

ABD’de Başkanlık seçimlerinde Trump’ın en önemli rakiplerinden olan ABD eski Dışişleri Bakanı ve Türkiye’de “çak bir beşlik” hareketi ile daha da tanınan Hillary Clinton, Trump’ın Suriye’den çekilme kararını ihanet olarak niteledi. Heval Brett Brett McGurk’ta panikte.”

ABD Başkanı DonaldTrump’ın, sabah, öğle ve akşam aldığı ilaçlara bağlı olarak twit içerikleri değişiyor. Ama bu sefer “psikopatlıkta” tavan yapmış veya kendi egosunun “Nirvanasına” ulaşmış. Aklıma gelmişken muhtemelen Suriye açıklamaları sonrası sabah aynasını değiştirmişler.