Gökdelenler arasında 160 milyon liralık dev cami

Beşiktaş Levent’teki milyarlık arazide cami inşaatı başladı. 159 milyon 738 bin TL'ye mal olacak caminin inşaatını eski AKP milletvekilinin şirketi yapıyor.

Gökdelenler arasında 160 milyon liralık dev cami

Beşiktaş Levent’teki milyarlık arazide cami inşaatı başladı. Merkez Bankası’na ait olan 18 bin 427 metrekarelik arazi, Beşiktaş Müftülüğü’nün talebi üzerine 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla ibadet alanı olarak kabul edilmişti. Banka imar planı değişikliğine karşı çıkmıştı. 159 milyon 738 bin TL’ye mal olacak caminin inşaatını eski AKP milletvekilinin şirketi yapıyor.

Türkiye’nin metrekare birim fiyatı en yüksek ofis, rezidans ve alışveriş alanlarının bulunduğu bölgedeki son boş parsel olan araziye bugün şantiye tabelası asıldı. Buna göre, Levent Cami Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılacak caminin yüklenicisi olan ASL İnşaat, 27 Ocak 2020’de yapı ruhsatı aldı.

AKP’Lİ ESKİ VEKİLİN ŞİRKETİ YAPIYOR 

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre,  1996 yılında Rize’de kurulan ASL İnşaat, 2003 yılından bu yana faaliyetlerini İstanbul’da sürdürüyor. AKP eski Rize Milletvekili Abdülkadir Kart‘ın şirketi olan ASL İnşaat, Başakşehir Stadyumu inşaatında da Kalyon Grubu ile birlikte üstlenmişti. Kalyon ile birlikte 976 milyon liralık 2017 yılında Gaziray ihalesini alan ASL, aynı zamanda TÜRGEV‘in Kartal’daki Hayriye-Cemal Gülbaran Kız Öğrenci Yurdu’nun da müteahhidiydi.

MERKEZ BANKASI DEĞİŞİKLİĞE İTİRAZ ETMİŞTİ

Beşiktaş Müftülüğü, Nisan 2015’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne başvurarak, Levent’teki Merkez Bankası’na ait 981 ada, 72 parselin imar planlarının değiştirilmesini talep etti. Müftülük, ‘merkezi iş alanı’ olarak planlanmış arazinin, kısmen ‘dini tesis alanı’na, kısmen de ‘kültürel tesisler alanı’na alınmasını istedi. Merkez Bankası İBB’ye gönderdiği iki ayrı yazıda imar planı değişikliğine karşı çıkmıştı.

ARAZİNİN MÜLKİYETİ MİLLİ EMLAK’A DEVREDİLDİ

Ancak Merkez Bankası‘nın itirazı İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından uygun bulunmadı ve plan değişikliği AK Partili Meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi. 2017 yılına gelindiğinde plan değişikliği koruma kurulları tarafından da uygun bulundu. Yeni imar düzenlemesinden sonra, tapu kayıtlarında Merkez Bankası‘na ait olduğu belirtilen alana cami yapılabilmesi için söz konusu arazinin mülkiyeti Milli Emlak‘a devredildi.

159 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

İhale bedeli 159 milyon 738 bin lira olan cami, 5 bin 744 metrekarelik alan üzerinde yükselecek. Kapalı ve açık alanlarıyla birlikte toplam 20 bin kişi kapasiteli olacağı açıklanan caminin mimarisinde Mimar Sinan’ın Süleymaniye Camii’nden öykünüleceği belirtildi. Caminin 2 yıl içinde tamamlanarak ibadete açılacağı duyuruldu.