Gözler ‘Karabağ’ konulu BM toplantısında…Ankara’dan açıklama: ‘Umarız…’

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin bugün Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki gelişmelere ilişkin toplanması bekleniyor. Zirveden önce Ankara’dan “BMGK toplantısında umarız çözüm adına bir zemin oluşur.” açıklaması yapıldı.

Gözler ‘Karabağ’ konulu BM toplantısında…Ankara’dan açıklama: ‘Umarız…’

VERYANSIN TV

Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki gelişmelerin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin bugün toplanacağı belirtiliyor.

BM Güvenlik Konseyi’nde yer alan Almanya’nın BMGK’yi salı günü acil toplantıya çağırmayı planladığı öne sürülmüştü.

ANKARA'DAN BM'YE 'KARABAĞ' ÇAĞRISI

Zirve öncesi Türkiye’den de açıklama geldi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bugün toplanacak olan BMGK toplantısında umarız çözüm adına bir zemin oluşur. Türkiye olarak bu konudaki tüm çabalarımız ve çalışmalarımız kardeş ülke Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri kazanması ve uluslararası alanda hakkını, hukukunu koruma yönünde olacaktır. Küresel aktörlere konuya adil bir şekilde yaklaşma çağrısı yapıyoruz. Sözüm ona tarafsızlık ilkesiyle hareket etme adına veya siyasi dengeleri gözetme uğruna saldırgan ile mağduru eşitleme hatasına kesinlikle düşülmemelidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde devletimiz tüm kararlılığıyla dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın yanındadır. Uluslararası alanda kardeş ülke Azerbaycan’a karşı yapılabilecek en ufak bir haksızlık karşısında sesimizi en gür şekilde çıkaracağımıza kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.