Cephe hattında 3. gün: Azerbaycan işgal edilen toprakları, Ermenistan ise sivilleri hedef alıyor

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çatışmalar 3’üncü gününde de sürüyor. Azerbaycan'ın hedefi Fuzuli kentini işgalden kurtarmak. Ermenistan ise PKK'lı teröristleri de kullanarak sivilleri hedef alıyor. Ölen sivil sayısı 11'e yükselirken 33 sivil ise yaralandı. Saha dışında diplomasi trafiği de hareketli. İşte bölgedeki son gelişmeler...

Cephe hattında 3. gün: Azerbaycan işgal edilen toprakları, Ermenistan ise sivilleri hedef alıyor

Ermenistan’ın sivillere saldırmasıyla gerginliğin tırmandığı Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında hareketlilik 3’üncü gününde de üst seviyede.

Bölgede 6 köyü işgalden kurtaran Azerbaycan’ın kontrol sağladığı bölgelere Ermenistan’ın saldırı girişimleri devam ediyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermeni güçlerinin Fuzuli-Cebrail ve Ağdere-Terter yönlerinde kaybettikleri mevzileri geri almak için saldırı girişiminde bulunduğu belirtildi. 

Açıklamada, Azerbaycan ordusunun bu bölgelerdeki birliklerinin, Ermeni güçlerinin saldırılarını önlediği kaydedildi. 

Gece çatışmalarında Ermeni güçlerinin Ağdere yönündeki Madagiz bölgesinden hareket eden zırhlı araç konvoyu ve onlara destek veren topçu bataryasının Azerbaycan Hava Kuvvetlerine bağlı unsurlar ve kara birlikleri tarafından imha edildiği aktarıldı. 

SABAH SAATLERİNDE 10 ASKER ÖLDÜRÜLDÜ

Fuzuli-Cebrail yönünde de sabah saatlerinde Ermenilere ait 1 tank ve 1 aracın imha edildiği, yaklaşık 10 askerin etkisiz hale getirildiği belirtilen açıklamada, şiddetli çatışmaların devam ettiği, Ermeni güçlerinin ağır kayıplar vererek geri çekilmeye zorlandığı kaydedildi.

HEDEF FUZULİ KENTİ 

Bakanlığın bir diğer açıklamasında da Fuzuli kentinin Ermeni güçlerinden temizlenmesi için başlatılan operasyonun sürdüğü aktarılarak, sabah saatlerinde Ermenistan ordusuna ait 4 tankın daha imha edildiği bilgisi verildi.

Ayrıca, Ermenistan ordusunun Daşkesen ilini top atışına tuttuğu bildirilen başka bir açıklamada ise Azerbaycan ordusunun önlem için karşılık vereceği belirtildi. 

BİR ALAY İMHA EDİLDİ

Azerbaycan ordusunun, Ermenistan ordusunun motorlu piyade alayını imha ettiği bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Hizmeti Başkanı Albay Vagif Dergahlı, yaptığı açıklamada, "Ermeni silahlı kuvvetlerinin işgal ettiği Hocavend bölgesinde konuşlu 3. Martuni motorlu piyade alayı darmadağın edildi." ifadesini kullandı.

İnsan ve askeri teçhizat kaybına uğrayan alayın tamamen imha edildiğini ifade eden Dergahlı, Ermenistan ordusunun komutanlığının herkesi ölü ve yaralıların tahliyesine yardım etmeye çağırdığını aktardı.

ERİVAN S-300 SİSTEMİNİ AKTİF ETTİ

Ermenistan'ın S-300 füze sistemlerini Erivan'dan Azerbaycan ordusunun operasyon yürüttüğü bölgelere doğru harekete geçirdiği bildirildi. Açıklamayı Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptı.
 

ERMENİSTAN'IN HEDEFİ SİVİLLER

Ermenistan'ın saldırılarında siviller de hedef alınıyor. Saldırılar daha çok Terter ve Ağdam bölgesine yoğunlaştı ve çok sayıda konutta hasar oluştu.

Azerbaycan Başsavcılığından yapılan açıklamada, Ağdam ilinin Karadağlı köyüne Ermeni güçlerinin top atması sonucu 1 sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi. 

Açıklamada farklı bölgelerdeki sivil yerleşim birimlerine yapılan saldırılarda da Azerbaycanlı 3 sivilin yaralandığı ifade edildi.

Son verilerle ölen sivil sayısı 11'e, yaralı sayısı 33'e çıktı.

Başsavcılık, Ermenistan ordusunun 27-29 Eylül'de gerçekleştirdiği saldırılarda 65 konut ve 5 kamu binasının kullanılamaz hale geldiğini de duyurdu.

PKK'LI TERÖRİSTLERİ KULLANIYORLAR

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre Ermenistan bölücü terör örgütü PKK ile temmuz ayında anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre 300 PKK/YPG'li teröristi otobüslerle Dağlık Karabağ bölgesine taşındı. 

ABD'DEN 'MÜZAKERE' ÇAĞRISI

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan çatışmalarla ilgili açıklama yaptı. Pompeo 'Dağlık Karabağ'da her iki taraf da şiddete son vermeli ve müzakerelere dönmelidir' ifadesini kullandı.

BM'DEN 'AGİT' TEKLİFİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Azerbaycan ve Ermenistan’a Karabağ’daki çatışmaya son verme çağrısını yenileyerek çatışma bölgesine AGİT gözlemcilerini göndermeyi teklif etti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, bugünkü basın toplantısında, “BM Genel Sekreteri az önce Azerbaycan Devlet Başkanı ile görüştü, yakında Ermenistan Başbakanı ile görüşecek. Telefon görüşmesi sırasında, Azerbaycan Devlet Başkanı ile görüşmede yer alan, özellikle derhal çatışmaya son verilmesi, derhal ve önkoşulsuz olarak Minsk Grubu eşbaşkanları nezdindeki görüşmelerin başlatılması ve ayrıca derhal bölgeye AGİT gözlemlecilerinin gönderilmesi gerektiği yönündeki fikri dile getirecek” ifadesini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU ALMAN MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ 

Bölgede diplomasi trafiği de hareketli. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile görüştü. Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgilere göre görüşmede Azerbaycan ve Doğu Akdeniz konuları masaya yatırıldı. 

ÇAVUŞOĞLU AZERBAYCAN ELÇİSİ İLE BİR ARAYA GELDİ 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’i büyükelçilik binasında ziyaret etti. 

Görüşmenin ardından konuşan Çavuşoğlu "Bu sorunun tek çözümü Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesidir. Bu çekilme olmaz ise sorun çözülmez. Artık bu sorunu kökten çözmek istiyoruz. " dedi.

MERKEL'İN 'KARABAĞ' TEMASLARI

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Dağlık Karabağ'daki durumu ele aldığı bildirildi.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert tarafından yapılan yazılı açıklamada, Merkel'in dün Paşinyan, bugün de Aliyev ile telefonla görüştüğü ifade edildi.

Görüşmelerde Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmanın tırmanmasının ele alındığı ve Alman Şansölye'nin iki taraftan da derhal silahları susturmalarını talep ettiği vurgulandı.

Merkel'in tarafları müzakere masasına geri dönmeye çağırdığı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubunun bunun için en uygun platform olduğunu ifade ettiği aktarıldı.

Açıklamada, Merkel'in ayrıca komşu ülkelerden de barışçıl çözüme katkı sunmalarını istediği belirtildi.

GÖZLER BM TOPLANTISINDA

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin bugün Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki gelişmelere ilişkin toplanması bekleniyor. Zirveden önce Ankara’dan “BMGK toplantısında umarız çözüm adına bir zemin oluşur.” açıklaması yapıldı.