Gözlerden kaçan gerilim... Rusya'dan Türkiye'ye çok sert çıkış

Türkiye'nin Kırım Tatar ve Çerkes sürgünlerine ilişkin açıklamalarına Rusya'dan çok sert yanıt geldi. "Biz de Türkiye'nin çözülmemiş etnik sorunlarına dikkat çekeriz" diye özetlenebilecek açıklama için Prof. Dr. Kürşad Zorlu, "Buna benzer bir yaklaşımı sanırım en son uçak krizinin olduğu günlerde görmüştük" dedi.

Gözlerden kaçan gerilim... Rusya'dan Türkiye'ye çok sert çıkış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, 18 Mayıs tarihli Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin yıldönümleri nedeniyle açıklamalarda bulunmuştu.

Bilgiç, Bulgar gazetecinin konuyla ilgili sorusu üzerine, “Türkiye sürgünden 77 yıl sonra Kırım’ın yasadışı ilhakından doğan zorluklarla sınanmaya devam eden Kırım Tatarlarının mağduriyetlerinin giderilmesi, kimliklerinin korunması, refah ve esenliklerinin sağlanması için soydaşlarının yanında olmayı sürdürecektir” ifadesini kullanırken 21 Mayıs Çerkes Sürgünü için de “Çarlık Rusyası’nın işgalinde öz yurtlarını terketmek zorunda kalarak Anadolu’ya sığınan Kafkas halklarının büyük kayıplar verdikleri, ortak hafızalarımızda bugün de yaşattığımız bir trajedi…” demişti.

Ankara'nın "Kırım Tatar Sürgünü" açıklamasına yanıt veren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Türkiye'nin çözülmemiş etnik, dinsel sorunları var; dikkat çekmek durumunda kalırız" demişti.

Yoğun iç politik gelişmeler nedeniyle bu açıklama kamuoyunun gözünden kaçtı.

"Buna benzer bir yaklaşımı sanırım en son uçak krizinin olduğu günlerde görmüştük" diyen Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Zaharova'nın açıklaması için, "Üstelik izlediğim kadarıyla bunu önceden hazırlandığı belli olan bir metinden okudu. Dış politika açısından düşünülmüş ve belirli bir hedefe yöneltilmiş cümlelerdi" değerlendirmesinde bulundu.

"Altını çizerek söylüyorum ki bu stratejiyi bir başlangıç olarak görüyorum" diyen Zorlu, "Zira yaz aylarında 100’e yakın ülke temsilcisi ile Kırım Platformu toplanacak. Türkiye de büyük ihtimalle burada yer alacak. Rusya bu konuda öncelikle Türkiye üzerinde bir çalışma yürütmeyi platformun akıbeti açısından önemli kabul ediyor. Tabii Ukrayna'daki diğer gelişmeler de var. Gerçek de budur… Kırım konusunda Türkiye’nin tavrı ve politikası bazı ülkelere de etki edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

ZAHAROVA NE DEMİŞTİ?

Zaharova, "2014 yılına kadar uluslararası kuruluşların Kırım Tatarlarının etnik ve kültürel haklarının uygulanması konusunda Ukrayna'ya yönelttiği çok sayıdaki şikayeti ısrarla görmezden Türk hükümetinin günümüzde Kırım Tatarlarının durumu hakkında endişe duyduğunu göstermesi, bunun konjonktürel nitelik taşıdığını doğruluyor. Nitekim sosyolojik araştırmaların sonuçlarına göre 2020'de Kırımlıların yüzde 96'sı etnik gruplar ve farklı mezhepler arasındaki ilişkilerin 'iyi niyetli' olduğunu belirtti" dedi.

"Türkiye'nin etnik azınlıkların savunucu rolünü oynamasının 'çok şüpheli' olduğunu" ifade eden Zaharova, "Türkiye'de etnik, dilsel ve dini nitelikli çözülmemiş sorunlar var. Ankara'yla etkileşim kurabileceğimiz ve ortak çabalar sergileyebileceğimiz çok sayıda konu, sorun ve alan mevcut. Bu tür etkileşimde deneyim sahibiyiz, gelin bunu kullanalım ve bu tür şeylerle uğraşmayalım" çağrısında bulundu.

"Ankara'nın bu tür söylemlere devam etmesi halinde Rusya'nın Türkiye'deki benzer sorunlara dikkat çekmek durumunda kalacağını" belirten Zaharova, "Biz bunu yapmak istemiyoruz, bu nedenle Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın bizi duyacağını umuyorum. Türk siyasetçilerin, etnik faktörü, en başta etnik grupların çıkarlarına darbe vuran jeopolitik oyun aracı olarak kullanmaktan vazgeçme zamanı çoktan geldi" ifadelerini kullandı.