Gürbüz Evren kimdir?

Veryansın TV yazarı Gürbüz Evren kimdir? Basın-yayın hayatında ve siyasi arenada ismi sıkça duyulan Gürbüz Evren'in biyografisi…

featured

Veryansın TV yazarı ve Pankuş Yayınları’ndan kitapları yayınlanan Gürbüz Evren, Pasinler/Erzurum’da doğdu. Yükseköğrenimine kadar eğitimini Ankara’da tamamlayan Evren, Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdikten sonra Fransa’ya gitti. Paris VIII. Üniversitesi’nde siyaset sosyolojisi bölümünü bitirdi. Evren, Paris 10 Nanterre-La Defense Üniversitesi’nde ise Kent Planlama ve Bölgesel Kalkınma bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede lisansüstü eğitimini tamamladıktan sonra 1998 yılında Türkiye’ye döndü.

Gürbüz Evren, Ankara Üniversitesi’nde 4, Başkent Üniversitesi’nde 1 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı.

GÜRBÜZ EVREN’İN BASIN YAYIN HAYATI

Evren, 2009 yılında TRT Türk’e bağlanan TRT İnt’de yayınlanan “Memleket Saati” programında 2 yıl dış politika yorumcusu, ayrıca TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda yayınlanan “Enine Boyuna” programında ise 1 yıl sunucu olarak çalıştı. TRT Ankara Radyosunda sabah saatlerinde yayınlanan Gündem programında 3 yıl yorumcu olarak görev yaptı

Aylık yayımlanan “Parlamentodan Politika” ve haftalık yayımlanan “Gazete Ankara” adlı süreli yayınlarda köşe yazıları yazdı. Aylık Bütün Dünya dergisinin sürekli yazarıdır.

İç ve Dış politika yorumculuğu yapması nedeniyle yabancı kanalların Türkiye’deki gelişmelerle ilgili bağlantı kurduğu Evren, yurt dışı ve yurt içi olmak üzere yüzlerce etkinliğe konuşmacı olarak katıldı.

Kanal B televizyonunda Dış Haberler Koordinatörlüğü yapmış olan Evren aynı kanalda 24 Ekim 2004 tarihinden itibaren “Bekleme Odası” adlı programını hazırlayıp sundu. Bekleme Odası programları nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği yılın “En iyi televizyon programı ödülü”nü, Toplumsal Etik Derneği “Meslekte etik davranışı teşvik ödülü”nü, Mahalli İdarelere Yardım Derneği “Onur ödülü”nü, Yörük Türkmen Oğuz Boyları Kültür Dernekleri Federasyonu “Onur ödülü plaketi” ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ise “Basın ödülü” verdi. Evren birçok ödülü ise farklı gerekçelerle reddetti.

Gürbüz Evren Kasım 2019’dan bu yana Veryansın TV’de köşe yazılarına devam etmektedir. Güncel köşe yazılarına şu linkten ulaşılabilir:

https://www.veryansintv.com/author/gurbuz-evren/

GÜRBÜZ EVREN’İN KİTAPLARI

• Girit’i Kaybetmenin Bitmeyen Acısı (Pankuş Yayınları – 2021)
• Avratlar Cenneti Fransa (Pankuş Yayınları – 2023 / Karınca Yayınları – 2012)
• Sömürgecilik Tarihi Işığında Ermeni Sorunundaki Çıkar Odakları (Ümit Yayıncılık – 2002)
• AB Bekleme Odası’nda Türkiye’ye Dayatmalar (Ümit Yayıncılık – 2005)
• Avrupa Birliği sürecinde Kürtçülük (Truva Yayınları – 2007)
• Son Celse (Güncel Yayıncılık – 2008)
• AKP’yi Çözdüm İşte Kılavuzu (Karınca Yayınları – 2009)
• Emperyalizmin Oyuncağı Ermeni Sorunu (Karınca Yayınları – 2009)
• Atatürk’ten Özür Diliyorum (Karınca yayınları – 2010)
• Durun Öldürmeyin Birbirinizi Siz Kardeşsiniz (Karınca yayınları – 2011)
• Facebook Yokken Buralar Tarlaydı (Berikan Yayınları – 2014)
• Millet CHP Diyecek (mi?) (Berikan Yayınları – 2017)

DSP, CHP ve Memleket Partisi’nde siyaset yaptı.

Üç çocuk babası olan Evren İyi derecede Fransızca, orta derecede İngilizce, Portekizce; az derecede İtalyanca bilmektedir.

Gürbüz Evren kimdir?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!