Cem Gürdeniz yazdı, Türkiye-Bosna birleşti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amiral Cem Gürdeniz’in Pazar günü Veryansın Tv’de yayınlanan “Bosna Hersek ve Akdeniz’e çıkış” başlıklı yazısını Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisine sordu. Yazıyla ilgili ayrıntılı bilgi alan Çavuşoğlu’nun, Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic’e Türkiye’nin bu konuda gerekli adımları atılacağını, uluslararası girişimlerde bulunacağını ve Bosna’ya her türlü desteğin verileceğini söylediği öğrenildi. 

Cem Gürdeniz yazdı, Türkiye-Bosna birleşti
Cem Gürdeniz yazdı, Türkiye-Bosna birleşti

VERYANSIN TV 

Amiral Cem Gürdeniz’in önceki gün Veryansın Tv’de yayınlanan yazısı Bosna Hersek’te ve Dışişleri Bakanlığı'nda gündem oldu. Gürdeniz, Bosna Hersek’in 24 kilometrelik tek sahilinin Hırvatistan tarafından yapılan bir köprüyle önünün kapatıldığını ve ülkenin açık denizlere çıkışını engelleyeceğini, bunun Türkiye’nin de jeopolitik çıkarlarına uygun olmadığını yazmıştı. Gerekli adımların atılmasını isteyen Gürdeniz, Bosna Herkes’in deniz gücünü ve ticaretini engelleyecek olan köprünün yapımın durdurulması gerektiğini söylemişti. 

Gürdeniz’in bu yazısı sonrası, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagic’i bakanlığa davet etti. Bakanlığa gelen büyükelçiye Çavuşoğlu’nun Veryansın Tv’de yayınlanan yazıyı gösterdiğini, bu konu hakkında bilgi almak istediğini söylediği öğrenildi. Büyükelçinin konuyla ilgili bilgi vermesinin ardından Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Bosna Hersek’in yanında olduğunu söylediği belirtildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Büyükelçi Alagic’e, gerekli uluslararası girişimlerin yapılacağını ve her türlü desteğin verileceğini vurguladığı ifade edildi. 

Rumeli ve Balkan örgütleri ve Pendik Bosna Sancak Derneği konuyu gündeme getirmek için bazı girişimlerde bulunmuştu. Rumeli Balkan derneklerinin bu gelişme sonrası Gürdeniz’e teşekkürlerini ilettiği öğrenildi.

İşte Gürdeniz'in o yazısı...