Haberimiz ses getirdi, Ankara’daki son yeşil vadi şimdilik kurtuldu!

Yemyeşil ağaçlarla çevrili Şirindere Vadisi'ne eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminden bu yana müteahhitler göz dikmiş durumdaydı. Dün yine belediye meclisinde imara açılması oylandı. MHP ve AKP'lilerin ret, CHP ve İYİ Partililerin kabul oyu verdiği oylamada imar planı reddedildi.

featured

Engin Balım yazdı..

Başkent Ankara’nın göbeğinde kalan, Çukurambar’daki son doğal vadi olan Şirindere Vadisi, dün yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, oy çokluğu ile imar planı değişikliğinin reddi yönünde karar alınmasıyla şimdilik betona gömülmekten kurtuldu.

ODTÜ ormanından geçen Malazgirt Bulvarı’na paralel konumda kalan ve CHP Genel Merkezi’nden dahi bakıldığında görünen, yemyeşil ağaçlarla çevrili Şirindere Vadisi’ne eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminden bu yana müteahhitler, göz dikmiş durumdaydı.

“Beton lobisi” hemen her fırsatta, vadiye konut yapılması için, mevcut yönetime yakın markaj uyguluyorlardı.

Gökçek’in görevden istifa ettirilmesinin ardından halefi AKP’li Mustafa Tuna döneminde de, vadi yapılaşmaya açılmak istenmiş ancak 2021 Ağustos’ta vatandaşlar ve mimarlar odasının itirazları sonucunda Ankara 9. İdare Mahkemesi, Büyükşehir’in hazırladığı imar plan değişikliklerini iptal etmişti.

2018’de Ankara’nın CHP’ye geçmesine rağmen vadiyi betonlaştırma baskısı bitmedi.

Bu kez de, AKP, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerini ikna etmek suretiyle, vadiyi imara açmak için yeniden bir imar plan değişikliği hazırlanıp dün belediye meclisinde oylamaya sunuldu.

Bu kez MHP’li ve AKP’li meclis üyelerinin ret oylarıyla plan reddedildi. CHP ve İYİ Partili üyeler ise kabul oyu kullandı. Ret oylarının artmasında Veryansın TV’nin konuyu gündeme taşıyıp kamuoyu oluşturmasının da etkili olduğu Büyükşehir kulislerinde konuşuluyor.

Büyükşehir Beledisinin MHP’li üyeleri, başından beri imar kararına karşıydı. AKPli üyeler ise son toplantıda oylarının rengini değiştirdi. AKP döneminde olsa yine de ret oyu verecekler miydi ayrı bir soru. CHP’li ve İYİ Partililerin kabul oyu kullanması ise Ankara’da tepki çekti. “Hani Ankara’da yeşilin korunması öncelik olacaktı?” soruları gündeme geldi.

ODTÜ’den geçirilecek yol meselesi bile kafaları bulandırmış, vicdanlarda soru işaretlerine yol açmışken, ODTÜ ormanının bitişiğindeki yemyeşil Şirindere Vadiye, hiçbir betonarme yapılaşma olmadan, halkımızın, çoluk çocuk gidebileceği büyük bir kent parkı yapmak varken, müteahhitlere rant kapısı açmak da nedir?

Müteahhitlere koca şehirde yer mi yok?

Ankara Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan’ın dün kararın reddi yönünde yaptığı önemli konuşmayı da dikkatinize sunuyorum.

Haberimiz ses getirdi, Ankara’daki son yeşil vadi şimdilik kurtuldu!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Bu chp aç aç akpden beter edecekler. Temiz siyaset lazım

    Cevapla
  2. 3 ay önce

    yazık müteahhitlerin rantına devam chpli ve akpli arasında zerre fark yokmuş demek

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!