HaberTürk'te, Veryansın Tv'deki o yazı konuşuldu: Kılıçdaroğlu'ndan yanıt bekliyorum

Kübra Par'ın sunduğu Açık ve Net programında Erdem Atay'ın Veryansın Tv'de yayınlanan yazısına işaret eden Prof. Dr. Ersan Şen, "CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu veya sözcüsünün Erdem Atay'ın son yazısına cevap vermesini bekliyorum" dedi.

HaberTürk'te, Veryansın Tv'deki o yazı konuşuldu: Kılıçdaroğlu'ndan yanıt bekliyorum

HaberTürk'te Kübra Par'ın sunduğu Açık ve Net programında Erdem Atay'ın Veryansın Tv'de yayınlanan son yazısı konuşuldu.

Programın konuklarından Prof. Dr. Ersan Şen, "CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu veya sözcüsünün Erdem Atay'ın son yazısına cevap vermesini bekliyorum" dedi.

"Şu an sesizlik var CHP'de" diyen Şen, "Herkese bol miktarda cevap verdikleri için bu yazıya da cevap vermelerini bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Erdem Atay, söz konusu "O şanlı İstiklal Madalyası şimdi kimin elinde?" başlıklı yazısında "Dersim olayları"nı "soykırım" olarak göstermek isteyen kesimlerin sıklıkla atıf yaptığı eski Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil röportajının perde arkasını işliyor.

Çağlayangil ile yapılan söyleşi yılı ise 1986. Ancak söyleşi ilk kez 2008’de Munzur dergisinde yayımlanıyor. Bu röportajda söylenen bazı sözler o günden beri "soykırım" kanıtı olarak karşımıza çıkarılıyor.

Hatta 1 Aralık 2019’da Alman ARD televizyonunda bir belgesel yayınlanıyor.

Belgeselde Türk ordusunun 1937-1938 yıllarında Dersim’de zehirli gaz kullanarak soykırım yaptığı söyleniyor. İtirazlar gelince programı yapan kişi iddialarını Çağlayangil’in ses kaydına dayandırdığını belirtiyor.

Munzur Dergisi’nde yer alan röportajda ve Youtube’daki kayıtta Çağlayangil şöyle diyor:

"Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların kapısının içinden bunları fare gibi zehirledi. Ve yediden yetmişe o Dersim Kürtlerini kestiler."

Konuşmanın önü arkası yer almıyor.

Erdem Atay, tarihçi ve yazar Cengiz Özakıncı'nın Çağlayangil olayıyla ilgili yaptığı araştırmadan çıkan çarpıcı sonucu aktarıyor: Çağlayangil’in söyleşisi sansürlenmiş!

Çağlayangil, "soykırıma" kanı gösterilen sözlerin devamında, "Rivayet… Gözümüzle görmedik ki…" sözlerini kullandığı ortaya çıkıyor.

Atay, soykırıma kanıt olarak gösterilen ve sansürlenen Çağlayangil söyleşisini yapan genç memurun ise CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu açıklıyor.

İşte çarpıcı o yazının tamamı...