Habertürk’ten ‘et haberi’ açıklaması

Habertürk TV, 23 Ocak 2023 tarihinde yayınlanan “Karne hediyesi et alan çocuk” başlıklı haberi yapan muhabir Fatmanur Boylu'nun işine son verildiğini duyurdu.

featured

Habertürk, “Karne hediyesi olarak et alan çocuk” haberiyle ilgili başlattıkları soruşturmaya ilişkin açıklama yaptı.

Haberin ham görüntülerinin incelendiği, muhabirden savunma alındığı belirtilen açıklamada “Neticede incelenen ham kayıtların açıkça gösterdiği üzere; muhabirimizin haberde konuşan çocukla gazetecilik ilke ve kurallarına tümüyle aykırı olarak, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin dikte edici ve yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığı ve çocuğun bu yönlendirme doğrultusunda konuştuğu maalesef tespit edilmiştir” denildi.

HABERTÜRK: ÖZÜR DİLİYORUZ

Açıklama şöyle devam etti:

“Muhabir savunmasında haberin konusunun çocuk olmadığı, çocuğu ailesiyle rastlantı sonucu mağazada gördüğünü ve habere sıcaklık ve neşe katmak için çocukla şaka mahiyetinde konuştuğunu, ancak bu kısa konuşmanın sosyal medya ve diğer medya mecralarında bağlamından koparılarak çarpıtıldığını ve haberdeki bağlamın tamamen dışında bir çerçeveye sokularak kendisinin ve Habertürk’ün aleyhine bir şekle dönüştürüldüğünü ve olayın iradesi dışında getirildiği noktadan büyük üzüntü duyduğunu belirtmiş ise de bu açıklama ve savunma gazetecilik ilke ve kurallarına aykırılık oluşturacak şekilde çocuğa nasıl konuşması gerektiğini dikte eden ön konuşmayı izah ve ikna edici nitelikte bulunmamıştır.

Habertürk’ün yayın ilkelerinin vazgeçilmez kırmızı çizgisi, verdiği haberin doğruluk ve dürüstlük açısından sarsılmaz bir güven ve inanç içerisinde olmasıdır. Bu güveni sarsacak ihmal veya kasta herhangi bir tolerans gösterilmesi de mümkün değildir. Esasen bu husus dürüst yayıncılığın da evrensel ilkesidir.

Bu haberde muhabirimizin, çocuğun konuşması/konuşturulması ile ilgili kısımda aldığı tutum bu ilkelerin açıkça ihlali niteliğinde görülmüş olduğundan kendisiyle iş ilişkimiz bugün itibarıyla sonlandırılmıştır.

Başta haberde konuşturulan çocuk olmak üzere haberden etkilenen tüm kişilerden ve değerli izleyicilerimizden muhabirimizin kabul edilemez bu görev ihlali nedeniyle açıkça özür diliyoruz.

Tespit edildiği anda hatalarını açıkça kabul etmek, doğruyu söylemek ve gerektiğinde haberin mağdurundan özür dilemek de dürüst gazeteciliğin olmazsa olmaz ilkelerinden birisidir.

Bu anlayışla, haberimizi düzeltiyor, o haberdeki çocuğun konuştuğu bölüme, haberciliğin ilkelerine aykırı olduğu için, referans verilmemesini kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz.”

Muhabir Fatmanur Boylu ise, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “HaberTurk TV ile ilişkim bugün itibarıyla kesilmiştir… Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler göreceğiz Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar” açıklamasını yaptı.

NE OLMUŞTU?

Habertürk’te Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) piyasaya taze karkas et satışı yapmayı planlaması üzerine yapılan haberde, bir çocuğun “Annem karne hediyesi et aldı” sözleri gündem oldu. Sosyal medyada paylaşım rekoru kıran sözler üzerine, iktidara yakınlığıyla bilinen A Haber, çocuğun ailesine ulaştı. Anne, “Muhabir çocuğumun kulağına eğilerek fısıldayıp söyletti. Evim de arabam da dükkanım da var. Eşim karne hediyesi olarak tablet alacaktı” iddiasında bulundu. Kasabın da “Aile kasap dükkanıma yakın bir evde oturur. Evleri arabaları var muhtaç insanlar değiller” dediği belirtildi. Tartışmaların odağındaki Habertürk’ten de olayla ilgili açıklama geldi ve kurum içi soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

 

thumbnail
İlişkili Haber

‘Annem karne hediyesi et aldı’ haberine soruşturma

Habertürk’ten ‘et haberi’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!