Hablemitoğlu yalanının altından o çıktı

featured

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu cinayetinin FETÖ’cüler tarafından Ergenekon’la ilişkilendirilmesinin altından tutuklu eski MİT mensubu Enver Altaylı çıktı. Altaylı, 2009 yılında FETÖ lideri Fetullah Gülen’e yazdığı mektubunda ‘Temasta olduğum kardeşimize cinayetin bu malum çete tarafından işlendiğini söylemiştim’ diyerek Ergenekon sanıklarına işaret etti. 

VERYANSIN TV

FETÖ yöneticisi olmak ve casusluk suçlamasıyla dava açılan eski MİT’çi Enver Altaylı’yla ilgili iddianamede Fetullah Gülen’e hitaben yazılan çok sayıda mektup yer aldı. Bunlardan biri ise Ergenekon ve Hablemitoğlu cinayeti ile ilgili oldu.

PKK’YI SEVİMLİ GÖSTERME GAYRETİ

Altaylı’nın 2009 yılında “Muhterem Efendim” başlıklı mektubunda, terör örgütü PKK’yı sevimli gösterme gayreti içerisinde bulunduğuna dikkat çekilen iddianamede, yazının iç karışıklık ve kan döküleceğinden bahisle ülkeye dış müdahalenin arzu edildiği şeklinde intiba uyandırdığı belirtildi.

‘TEMASTA BULUNDUĞUM KARDEŞİMİZE CİNAYETİN MALUM ÇETE TARAFINDAN İŞLENDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİM’

Mektubun sonuç bölümü olan “Ergenekon Davası Üzerine Bazı Düşünceler” kısmında Altaylı’nın Ergenekon davası sanıklarını Rus istihbarat yetkilileri ile ilişkilendirmeye çalışması dikkat çekti. “Ortada Rus istihbarat teşkilatı tarafından manipüle edilen bir darbe teşebbüsü vardır” denilen mektupta, Necip Hablemitoğlu cinayeti ile ilgili olarak da değerlendirmeler yer aldı. Altaylı’nın Hablemitoğlu cinayeti ile ilgili olarak “Necip Hablemitoğlu cinayetinin akabinde temasta olduğum kardeşimize cinayetin bu malum çete tarafından işlendiğini söylemiştim” şeklinde Gülen’i bilgilendirdiği görüldü.

Altaylı’nın ifadeleri, Necip Hablemitoğlu cinayetinin nasıl Ergenekon davasına monte edilmeye çalışıldığını da gözler önüne serdi. Söz konusu iddia özellikle FETÖ’ye yakın medya kuruluşları tarafından sık sık gündeme getirildi.

FETÖ’NÜN İKİ NUMARASIYLA ORTA ASYA FAALİYETLERİ

Yine aynı mektupta Enver Altaylı’nın daha önce alınan ifadesinde belirttiğinin aksine FETÖ’nün iki numarası olarak bilinen Mustafa Özcan ile Orta Asya faaliyetleri yürüttüğü ve yakın temas içerisinde bulunduğu anlaşıldı. Mektupta bu durum “Bölgeye Ali Kervancı(Katırcıoğlu), Bahri ve Mustafa Özcan beylerle yaptığımız ziyaret son derece başarılı olmuştur. Daha önce takdim edilen yazılı rapor ve analizlerden sonra Mustafa Özcan Bey Devlet Başkanı’ndan sonra cumhuriyetin en etkili ikinci adamına yapılmak istenen hizmet konusunda detaylı bilgi vermiştir” şeklinde ifade edildi.

‘GÖNLÜMDE ZATI ALİLERİNİZE KARŞI GARAZSIZ VE COŞKUN BİR SEVGİ KAYNAMASI VAR’

Enver Altaylı’nın FETÖ liderine hitaben yazmış olduğu mektubunun sonunda “Muhterem Efendim, lütfen bizi dualarınızdan mahrum bırakmayınız. Burada şu hususu tekrar ifade etmek isterim. Gönlümde Zatı Alilerinize karşı garazsız ve coşkun bir sevgi kaynaması var. Efendim ellerinizden öper huzurunuzda saygı ile eğilirim….” ifadeleri yer aldı.

Enver Altaylı, Gülen’e yazdığı bir başka mektupta da “Bu vesile ile Zatı Alilerinize benim Cumhurbaşkanı nezdinde görev almam konusunda gösterdiğiniz gayret sebebiyle teşekkür etmek isterim” ifadelerini kullandı.

‘MİT’TE RUS AJANLAR VAR, EN KISA ZAMANDA REVİZE EDİLMELİ’

2008 yılında Fetullah Gülen’e yazdığı bir mektupta ise Altaylı, Milli İstihbarat Teşkilatı içerisinde Rus ajanların olduğunu iddia etti. İddianamede, söz konusu yazıda “MİT’in en kısa zamanda revize edilmesi, yeniden yapılandırılması gerekir” şeklinde ifadeye rastlandığı, bu ifadelerle Altaylı’nın Rus düşmanlığından dolayı mektup içerisinde özellikle Rusya Federasyonunu hedef aldığı belirtildi. Altaylı’nın Rusya’yı bahane ederek FETÖ lideri Gülen’den Milli İstihbarat Teşkilatı’nın yeniden yapılanması için birlikte hareket etme iradesi ortaya koyduğu belirtildi.

Hablemitoğlu yalanının altından o çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!