Hafter güçleri yeni zırhlı araçlar aldı

Libya’da süren savaşta yönetimde gayri meşru hak iddia eden Hafter’e bağlı -sözde- Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na bağlı 106. Tugay The Armored Group (TAG) tarafından üretilen Terrier LT-79 zırhlı araç teslim aldı.

Hafter güçleri yeni zırhlı araçlar aldı

9 Aralık’ta yayınlanan ve Özel Harekât Gücü geçit törenini gösteren grup bir videoda en az sekiz araç görüldü. Tüm araçlar 7.62 mm PKM tipi makineli tüfek bulunan insanlı silah istasyonu ile görüntülendi.

TAG şirketinin internet sitesindeki fotoğraflarda görüldüğü gibi araçların üzerinde üreticisi ya da modelini tanımlayan herhangi bir işaret yok.

Firma aynı zamanda sivil otomobil zırhlandırma ve özel görevler için yerel güvenlik araçları tasarlama ve üretme hizmetleri sağlıyor. Firma Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Ürdün’ün yanı sıra ABD ve Almanya’da da üretim tesislerine sahip olduğunu söylüyor.

Defencetürk’ten Fatih Mehmet’in yazdığına göre Toyota Land Crusier 79 aracının şasisi üzerine inşa edilen Terrier, 10 kişiye kadar personel taşıyabiliyor. NATO STANAG 4569 kriterlerine göre Level 1 koruma düzeyine sahip olan araçlar opsiyonel olarak Level 2 düzeyine yükseltilebiliyor.