Yusuf Halaçoğlu’ndan Abdulkadir Selvi’ye 'hamdolsun' yanıtı: Daha rezil etti

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde Erdoğan’ın ‘Hamdolsun’ demesinin Biden görüşmesinde 1915 olaylarının gündeme gelmediği anlamına gelmediğini kaydetti. Söz konusu bilgiyi Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandıran Selvi’ye Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’ndan sert tepki geldi.

Yusuf Halaçoğlu’ndan Abdulkadir Selvi’ye 'hamdolsun' yanıtı: Daha rezil etti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında Amerikan liderinin 24 Nisan’da konuşmadan duyduğu rahatsızlığı belirtmişti.

Erdoğan, ‘‘24 Nisan bizler için çok çok olumsuz bir süreç oldu. Böyle bir yaklaşım beklemezdik, bu yaklaşım bizleri ciddi manada üzmüştür. Bunu gündeme getirmeden geçmeyi doğru bulmamız mümkün değil. Türkiye rastgele bir ülke değil. Türkiye Amerika ile NATO’ da müttefik bir ülke. NATO ile yakından uzaktan alakası olmayan Ermeniler konusunda böyle bir yaklaşım içine girmesi bizi üzmüştür. Bunu hatırlatmadan geçmek mümkün değil’’ demişti. 

Erdoğan bir gün sonra Biden ile yaptığı görüşme sonrasındaki açıklamasında ise “soykırım” kelimesini kullanmasının görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusuna "Hamdolsun hiç gündeme gelmedi" ifadelerini kullandı. 

'HİÇ GÜNDEME GETİRMEDİ ANLAMINDA DEĞİL'

Cumhurbaşkanlığı kaynakları konuyla ilgili açıklama yaptı. İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Erdoğan'ın sözlerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından kendisine yapılan açıklamayı bugünkü yazısında şu sözlerle aktardı:

"Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan’ın, görüşmenin Biden’ın 24 Nisan’daki açıklamasını unutturacak kadar olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini anlatmak için, “Hamdolsun” dediğini ifade ediyor. Yoksa hamdolsun 1915 olaylarını hiç gündeme getirmedi, anlamında değil."

Selvi, yazısının ilgili bölümünde, Erdoğan’ın ifadelerinin aksine görüşmede 24 Nisan konusunun da gündeme geldiğini iddia ederek şu sözleri kullandı:

"Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’la görüşmede 24 Nisan’daki açıklamasını gündeme getirdi mi? Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’ın 24 Nisan’daki talihsiz açıklamasını gündeme getirmiş. Erdoğan, 1915 olayları hakkındaki açıklamanın Türkiye’yi hayal kırıklığına uğrattığını iletmiş. Tarihin siyasete alet edilmemesi gerektiğinin altını çizmiş. Türkiye-ABD ilişkilerinde tahribat yaratacak adımlardan kaçınılması gerektiği mesajını vermiş."

Selvi’nin yazısına eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’ndan sert tepki geldi.

Halaçoğlu şunları kaydetti:

'RESMEN KIVIRIYOR’                                                                    

“Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında "hamdolsun"u açıklıyor. Ama resmen kıvırıyor. Savunacağım derken daha da rezil hale getiriyor. Neymiş. Sn. Erdoğan, 1915 olayları hakkındaki açıklamanın Türkiye’yi hayal kırıklığına uğrattığını iletmişmiş ve Tarihin siyasete alet edilmemesi gerektiğinin altını çizmişmiş. Türkiye-ABD ilişkilerinde tahribat yaratacak adımlardan kaçınılması gerektiği mesajını vermişmiş.Yani Sn. Cumhurbaşkanı doğruları söylemedi mi?Hamdolsun gündeme gelmedi demek, yukarıdaki gibi mi anlaşılmalı. Yapmayın kardeşim. Daha da batırıyorsun.

Ermeni soykırım iddialarına karşı her şartta konuşma hakkım olduğuna inanıyorum. En büyük mücadeleyi veren bir kişi olarak. Bu kadar çaba, araştırma, emek, dünya arşivlerinin tümünü elden geçirmek, o kadar tehdit almak, Ermenilerin baş belâsı olmak. Konuyu araştıran masa kurmak. Dünya devletlerine, buyurun tarihçiler komisyonu kurup birlikte araştıralım diyebilecek kadar elimizin güçlenmesini sağlamak. Ama bütün bunlar bir çırpıda yok sayılacak duruma düşürülürse, konuşma hakkım var. Bu hakkım Millete helal, ama yok sayanlara değil. Yazık.”