Halk TV'de Kaftancıoğlu'nu aklama programı... Atatürk'le sorunu yokmuş!

Canan Kaftancıoğlu'nu eleştiren programı yayından kaldıran Halk TV'de bu sefer Kaftancıoğlu konuk edildi.

Halk TV'de Kaftancıoğlu'nu aklama programı... Atatürk'le sorunu yokmuş!
Halk TV'de Kaftancıoğlu'nu aklama programı... Atatürk'le sorunu yokmuş!

VERYANSIN TV

CHP'de politika yapmadan önce terör örgütlerini övüp devlete “seri katil” demesiyle hafızalara kazınan Canan Kaftancıoğlu, CHP'ye katılmasının ardından  “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” demeyi "militarist" bulduğunu söylemiş ve "Atatürk" demek yerine "Mustafa Kemal" demeyi tercih ettiğini belirtmişti.

Kaftancıoğlu'na tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Kaftancıoğlu ve 10 Aralık Hareketi’ni eleştirerek “Bu partide 10 Aralık’tan önce 29 Ekim gelir. Mustafa Kemal’in askerleriyiz!” ifadelerini kullanmıştı.

Halk TV'de Şirin Payzın'ın programına konuk olan Canan Kaftancıoğlu, CHP’nin çizgisinin kaydığına dair eleştirilere ve Atatürk üzerinden başlatılan tartışmalarla ilgili konuştu. Kaftancıoğlu, kendisinin Atatürk ile bir sorunu olmadığını savunarak “Atatürk ile sorunu olanla bırakın siyaset yapmayı, dostluk dahi yapmam” ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu, FETÖ'nün Ergenekon Balyoz kumpaslarına verdiği desteği ise inkar etti.

Mehmet Ali Çelebi'nin Silivri’de tutuklu kalırken kendisinin CHP PM üyesi olduğunu söyleyen Kaftancıoğlu, “Mehmet Ali Çelebi serbest kalınca ilk ziyaretlerinden birini benim evime yapmıştı. Ben kendisinin benim Atatürk’le sorunum olduğunu düşündüğünü sanmıyorum. Eğer, öyle düşünüyor olsaydı bir dostluğumuz oluşmazdı. Bu cümlelerle ifade etmişse eğer, kendisiyle çelişir diye düşünürüm” ifadelerini kullandı.

ZAMAN GAZETESİNE KUMPASLARI DESTEKLEYEN DEMEÇ VERDİ

Canan Kaftancıoğlu, gazeteci Hrant Dink cinayetinin o dönem FETÖ’cü yargıçlar tarafından Ergenekon kumpasıyla ilişkilendirilmesi sonrasında örgütün yayını Zaman Gazetesi’ne demeç vermişti. 

1980’de öldürülen gazeteci yazar Ümit Kaftancıoğlu’nun gelini sıfatıyla açıklama yapan Kaftancıoğlu, 10 Şubat 2010 günü örgütün yayın organındaki açıklamasında “İlk kez yıllarca taşıdığımız duyguları paylaşıyoruz. Acının ortak paydasında buluşma, ailelerin kendilerini yalnız hissetmediğinin göstergesidir” ifadelerini kullanmıştı.

Kaftancıoğlu, “Toplumsal Bellek Platformu” yöneticisi olarak 2010’da Sabah gazetesine de konuşmuştu. Ergenekon soruşturmasıyla ilgili “gerçeklerin ortaya çıkması adına yapılmış her adımın kendisi için anlamlı olduğunu” söylemişti.