Harekat 6. gününde… İşte iki yeni hedef!

Barış Pınarı Harekatı'nda 6. güne girilirken meskun mahal operasyonları da başladı. Fırat'ın batısında da askeri hareketlenme yaşandığı bildirildi. TSK'nın Münbiç ve Ayn El Arap (Kobani) için hazırlık yaptığı belirtildi.

Harekat 6. gününde… İşte iki yeni hedef!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce Fırat’ın doğusuna yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı 6’ncı gününe girdi. Telabyad ve Rusulayn ilçe merkezlerinde kontrolün sağlandığı harekatta, iki kent arasındaki köylerin terör örgütü PKK/YPG’den arındırılmasına devam ediliyor.

ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI: 560

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Fırat’ın doğusunda başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG’li terörist sayısı 560 oldu” denildi.

EN KISA ZAMANDA TAMAMLAYACAĞIZ

CHP Genel Merkezi’ni ziyaret eden Akar, görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı. Akar, “Bu harekatı olabildiğince kısa bir zamanda tamamlamaya çalışacağız.
Sivillere zarar gelmemesi bizim birinci önceliğimiz. Herhangi bir koalisyon askerine zarar gelmemesi önlemleri almış durumdayız.
Bu harekatın hedefinde teröristler var. DEAŞ ile hiçbir farkı yok. Hepsi terörist.” dedi.

MÜNBİÇ’E OPERASYON İDDİASI

Fırat’ın batısında Mümbiç sınırında operasyon için hazır bekleyen Türk tankları, zırhlı araçlar, Mümbiç’e doğru harekete geçti.

Sınırı geçen askerler, Mümbiç merkeze doğru ilerliyor. Bölgeden çatışma sesleri duyulmaya başlandı.

6 GÜNDE NE OLDU?

Savaş uçakları ve sınırda konuşlu topçu birlikleri tarafından obüs ve çok namlulu roketatarlar ile terör hedeflerinin ateş altına alınmasıyla başlayan harekatta, Türk askerleri karadan Fırat’ın doğusuna giriş yaptı. Sivillerin zarar görmemesi için titizlikle yürütülen harekat sırasında teröristler sınır hattındaki Suruç, Akçakale, Ceylanpınar ve Nusaybin ile Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan Suriye’nin Cerablus, El Bab ve Azez kentlerine de roket ve havanlı saldırılar düzenlendi. 652 havan ve roketin atıldığı saldırılarda aralarında çocukların da olduğu 18 sivil şehit oldu, 147 kişi ise yaralandı. Havan ve roketli saldırıların ardından topçu birlikleri, teröristlerin atış yaptığı alanları obüs atışları ile imha etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nda, Fırat Nehri’nin doğusundaki Tel Abyad ilçe merkezi YPG/PKK’lı teröristlerden kurtarılarak kontrol altına alındı. Kentin çeşitli noktalarından dumanlar yükseliyor. AA

2 ASKER ŞEHİT OLDU, 560 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

6’ncı gününe girilen Fırat’ın doğusundaki harekatta 2 asker şehit oldu, 147 asker ise yaralandı. Aynı süreçte teröristler tarafından Fırat Kalkanı Harekatı ile teröristlerden arındırılan Azez kentine yönelik düzenlenen saldırıda da 2 asker şehit oldu. Harekatın başından bu yana yapılan çatışmalar ve bombardımanda ise 560 terörist etkisiz hale getirildi.