Nevşin Mengü ıslak saçlarla bu kez Twitter’ın başına geçti!

Prof. Dr. Hasan Ünal, Amerika ağzıyla İran'ı hedef alan Nevşin Mengü'ye Twitter'da ders niteliğinde yanıtlar verdi. Mengü'nün yorumları, aylar önce ıslak saçlarla yayına katılarak yaptığı S-400 yorumlarını akıllara getirdi.

Nevşin Mengü ıslak saçlarla bu kez Twitter’ın başına geçti!

Deutsche Welle çalışanı liberal gazeteci Nevşin Mengü, İran’ın yanlışlıkla vurduğu ve hatayı kabullenip özür dilediği Ukrayna yolcu uçağıyla ilgili, Amerikan ağzıyla konuştu. Mengü, ABD Başkanı Trump gibi ‘Sorumlu tek adam rejimidir’ dedi.

Mengü’ye yanıt Veryansın Tv yazarı Prof. Dr. Hasan Ünal’dan geldi. Twitter’da karşılıklı devam eden tartışma şöyle yaşandı:

Nevşin Mengü: Totaliter rejimler beceriksizliği besler. Zira sorumlu pozisyonlara uzmanlar değil rejimin sevdikleri oturtulur. İran’ın Ukrayna uçağını düşürmüş olması sürpriz değil

Hasan Ünal: Bu tür genellemeler doğru mu? Örneğin 1988’de Körfez’de bir ABD savaş gemisi İran Hava Yolları uçağını vurmuş ve ABD özür bile dilememişti. ABD’nin müttefikleriyle yaptığı pek çok operasyon ‘dost ateşi’ kazalarıyla doludur. Muavenet ise bir başka örnek.

Nevşin Mengü: O da büyük, kabul edilemez bir hata ve trajedi. peki ABD’yi sevmiyoruz diye molla rejimini övmek zorunda mıyız Hasan hocam. İran rejimi basiretsizliği yüzünden bir trajediye yol açtı diyemiyor muyuz? Neden denemiyor?

Hasan Ünal: İran rejimini eleştirmekle dış politika analizleri yapmak farklı şeyler. Benim yapmaya çalıştığım ikincisi. Bir önceki mesajda olayın İran’a maliyeti olacağından bahsetmiştim. Sorun bu tür konularda genelleme yapılmasında çünkü genellemeyi çürütecek pek çok örnek var.

Nevşin Mengü: Evet demokrasilerde de korkunç hatalar olabiliyor kuşkusuz. Ancak totaliter rejimlerde meritrokrasi yerine sadece rejime bağlılık aranmasının sistemleri işlemez hale getirdiği durumları çok sık görüyoruz.

Hasan Ünal: Bu genellemeye göre Çin veya Batılıların totaliter olarak tanımladığı Rusya silahlı kuvvetlerinin beceriksizlerle dolu olduğunu düşünmemiz gerekir ki, bunun böyle olmadığını görüyor ve biliyoruz.

Nevşin Mengü: O zaman demokrasiler yerine tek adam rejimleri daha efektif dediğinizi anlıyorum.

Hasan Ünal: Hayır siz öyle anlamışsınız. Ben konunun sizin yapmaya çalıştığınız genellemeye uygun olmadığını anlatmaya çalışıyorum.

Nevşin Mengü: Bir de tabii kapalı rejimlerde whistleblower diyeceğimiz kişiler genelde öldürüldüğü için, söz konusu hataları öğrenme ihtimalimiz düşüyor.

Hasan Ünal: Bu örnekte içerden bilgi sızdıracak görevliye (whistleblower) ihtiyaç var mı? İki gün içinde sorumluluğu kabul ettiler. Özür dilediler. Muhtemelen hatalı personeli cezalandıracaklar ve tazminat ödemeyi de kabul edecekler.

Nevşin Mengü: Malezya uçağı konusunda Rusya’nın tavrı nedeniyle mesele hala karanlık, gibi…

Hasan Ünal: Olabilir. Konuların birbiriyle alakası olduğunu düşünmüyorum. Hatırladığım kadarıyla Malezya’dan kalktıktan sonra kaybolan diğer Malezya uçağının durumu da karanlık.

ISLAK SAÇLARLA S-400 YORUMU ÇOK KONUŞULMUŞTU

Aylar önce ıslak saçlarıyla yayına katılıp S-400 yorumu yapan Nevşin Mengü, sosyal medyada günün konusu olmuştu.

Programda “Türkiye’nin S-400 alabilmesi için tüm NATO’yu karşısına almasının akıllı bir iş mi” diye soran Mengü’nün şu açıklamaları gülümsemelere neden olmuştu: “S-400 savunma sistemiyle ilgili tüm konuştuğum uzmanlar diyorlar ki: ‘Aslında bu S-400 sistemi Türkiye’nin aldığı çok da öyle kapsamlı Türkiye’nin sınırlarını kapsamlı koruyacak bir sistem değil. Aksine bu çok sınırlı bir yeri koruyabilir. Dolayısıyla Türkiye’nin çok verimli kullanabileceği sistem değil.”

Savunma sanayi uzmanları, S-400’lerin Patriotlardan daha etkili olduğu konusunda hemfikirken Mengü’nün konuştuğu “uzmanların” kim olduğu merak konusu olmuştu.