Havelsan’a ait belgeler sızmıştı! Siber Güvenlik Direktörünün işine son verildi

Türk Savunma Sanayinin siber güvenliğini emanet ettiği Havelsan’da Siber Güvenlik Direktörü olarak görev yapan Borga Erbil’in işine son verildiği öğrenildi. Gerekçe olarak da bu ay içerisinde yabancı bir kullanıcı tarafından Havelsan’a ait hassas bilgilerin internet ortamında yayınlanması belirtildi. Bilgilerin siber saldırıyla mı elde edildiği yoksa sızdırıldığı mı sorusu henüz aydınlığa kavuşmazken, haberi yapan bir Türk sitesinde haberin gizlenmeye çalışıldığı da dikkatlerden kaçmadı. 

Havelsan’a ait belgeler sızmıştı! Siber Güvenlik Direktörünün işine son verildi
Havelsan’a ait belgeler sızmıştı! Siber Güvenlik Direktörünün işine son verildi

VERYANSIN TV / ÖZEL HABER

Türk Savunma Sanayinin en önemli kurumlarından biri olan Havelsan’da yaklaşık bir aydır dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Önce ABD merkezli cybleinc.com adlı siber güvenlik üzerine haber yapan bir sitede, Spectre123 isimli bir kullanıcı tarafından NATO ve Türkiye’den Havelsan’a ait gönderilerin paylaşıldığı duyurulmuştu. Paylaşımların hassas bilgiler içerdiği belirtilirken, olayın siber saldırı mı yoksa içeriden bir sızdırma mı olduğu ise öğrenilememişti. 
Havelsan’dan sızdırıldığı ya da siber saldırıyla ele geçirildiği iddia edilen belgeler arasında Havelsan’a ait çok sayıda çalışma beyanı dosyaları, sözleşmeler, parça alım için hazırlanmış teklifler, 3 boyutlu tasarımlar, özgeçmişler, hammadde bilgilerini içeren excel sayfaları ve mali tabloların olduğu görülmüştü.
Veryansın Tv’nin de haberleştirdiği iddialar sonrasında Havelsan’da bir gelişme daha yaşandı. Edinilen bilgilere göre, kurumun Siber Güvenlik Direktörü Mehmet Borga Erbil’in işine son verildi. Kararın son yaşanan ve “skandal” olduğu belirtilen olaydan sonra verildiği öğrenildi. 
Veryansın Tv’nin edindiği bir diğer bilgi ise olayla ilgili soruşturmanın başlatılmış olması. Buna göre, sızıntının ortaya çıkmasının ardından Cumhurbaşkanlığından Havelsan’daki söz konusu iddia ile ilgili soruşturma yapılması talimatı geldiği öğrenildi. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından kurumun üst yönetiminde de değişikliğe gidileceği değerlendiriliyor. 
Havelsan’da bunlar yaşanırken Veryansın Tv konuyla ilgili bir ayrıntı daha yakaladı. Söz konusu iddia bir Amerikan sitesinin ardından Türkiye’den sadece Veryansın Tv ve “turk-internet” adlı sitesinde haber olmuştu. Haberi geçen haftalarda yayınlayan “turk-internet” adlı sitede haberin kaldırılmadığı ancak ilginç bir şekilde haberin görünürlüğünün engellendiği tespit edildi. Söz konusu sitenin anasayfasında ve haberi yapan kişinin alanında ilgili haberin yer almaması dikkat çekerken, söz konusu haberin doğrudan bağlantı adresinin tıklanması durumunda haber açıldığı belirlendi. 
Sitenin böyle bir yönteme neden başvurduğu ise bilinmiyor.