HDP’den CHP açıklaması: İmamoğlu’nu destekledikleri için pişman oldular mı?

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, yerel seçimlerde CHP'nin adaylarını destekledikleri için pişman olmadıklarını ancak CHP'nin tam istedikleri siyasetleri uygulamadığını belirtti.

HDP’den CHP açıklaması: İmamoğlu’nu destekledikleri için pişman oldular mı?

HDP’liler CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı Ekrem İmamoğlu’na verdikleri desteğin muhasebesini yapmaya başladı. Selahattin Demirtaş’ın “Günü geldiğinde kimse bağrına taş falan basmayacaktır, o bir kere olur” sözlerinin ardından HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli de muhalefeti eleştirdi.

CHP’nin Barış Pınarı Harekatı ve sınır ötesi operasyon tezkeresindeki tavrını doğru bulmadıklarını belirten Temelli, “Eleştirdik, eleştirmeye devam ediyoruz. Fakat ‘size oy verdik, bunun bir diyeti var. Karşılığını istiyoruz’ gibi bir anlayışımız yok, bir diyet peşinde değiliz” dedi.

Terör öürgütü PKK/PYD’nin sınırımızdan temizlenmesi ve terör koridorunun kesilmesine yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nı da eleştiren Temelli, harekata olan desteğin yüzde 60’lara kadar gerilemiş durumda olduğunu savundu.

‘CHP TEZKEREYE İÇİ YANA YANA OY VERDİ’

Sınırötesi operasyon tezkeresinde görüş ayrılığına düştüğü CHP’den beklentilerinin tam olarak karşılanmadığını belirten Temelli CHP’ye seçim desteğinin “Türkiye’nin demortatikleşmesi” adına verildiğini savunarak, “Beklentiler üzerinden baktığımızda bir kırılma tabi ki yaşanıyor. Ama stratejimizin başarısı ortada. Bu çok önemli bir hamleydi ve toplumda karşılığını buldu. HDP dışındaki muhalefetin kendi tabanından aldığı tepkilere baktığımızda da bizim haklılığımız görülüyor. Pişman değiliz, ortaya koyduğumuz stratejinin bir amacı vardı ve amacına ulaştı” dedi.

Sınırötesi operasyon tezkeresindeki tutumları nedeniyle CHP’yi eleştirdiklerini ve eleştirmeye de devam edeceklerini ifade eden Temelli, şunları söyledi:”

“CHP ısrarla belli alışkanlıklarını sürdürüyor. Hele ki tezkere gibi konularda ‘içimiz yana yana’ diyorlar. Siyasetin kabul etmeyeceği bir anlayışla hareket ediyorlar. Ama biz asla bir diyet peşinde değiliz.”

YENİDEN ÇÖZÜM SÜRECİ GÜNDEME GELİR Mİ?

Suriye’deki gelişmeler üzerinden yeniden bir “açılım” beklentisi olup olmadığı yönündeki soru üzerine ise Temelli, “Suriye’de siyasi çözüme bağlı olarak Türkiye’de de demokratik çözümün önünün açılacağına inanıyoruz. Tersi de geçerlidir. Türkiye demokratik bir çözüm var edebilseydi aslında Suriye’de siyasi çözümün önü çoktan açılırdı. Her ikisi de birbiriyle ilişkilidir. Fakat Türkiye’de demokratik çözümü artık bu iktidardan beklemek mümkün değildir” diye konuştu.