HDP’den CHP’ye skandal öneri… Anayasanın ilk dört maddesi değiştirilmezse…

featured

HDP vekili İmam Taşçıer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de bir Kürt sorunu olduğu çıkışını ve çözüm için de HDP’yi işaret etmesini değerlendirdi. Kılıçdaroğlu’nun çözüm yeri olarak Meclis’i işaret etmesine katılan Taşçıer, ‘Kiminle görüşülsün ya da görüşülmesin, bu sorunun çözümü için yine Meclis’e gelinecek. Sayın Öcalan da Meclis’i işaret ediyor.’ dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Türkiye’de bir ‘Kürt sorunu’ olduğunu belirterek, çözüm yolunun HDP’den geçtiğini iddia etti.

Kılıçdaroğlu’nun, “Kürt sorununu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. Devlet dediğiniz kurum gayrimeşru bir organla muhatap olmaz. Meşru organ kimdir? HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz. Dolayısıyla eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla da biz bu sorunu çözebiliriz; bu düşüncedeydim” sözlerini değerlendiren HDP vekili İmam Taşçıer, ‘Kürt sorununun’ çözümü için doğru bir tartışma yaratılması gerektiğini dile getirdi.

‘ANAYASANIN İLK DÖRT MADDESİ DEĞİŞMEZSE KÜRT SORUNU TARTIŞILMAZ’

Kılıçdaroğlu’nun çözüme ilişkin projesini açıklaması gerektiğini vurgulayan Taşçıer, “Anayasa’nın ilk dört ile 41 ve 44’üncü maddesi değiştirilmezse, bazı kanunlardaki çekinceler kaldırılmazsa, Kürt sorunu tartışılamaz. Kürtlerin talepleri de bellidir.” diye konuştu.

HDP vekili İmam Taşçıer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de bir Kürt sorunu olduğu çıkışını ve çözüm için de HDP’yi işaret etmesini değerlendirdi. Kılıçdaroğlu’nun çözüme ilişkin projesini açıklaması gerektiğini vurgulayan Taşçıer, ‘Anayasa’nın ilk dört ile 41 ve 44’üncü maddesi değiştirilmezse, bazı kanunlardaki çekinceler kaldırılmazsa, Kürt sorunu tartışılamaz. Kürtlerin talepleri de bellidir.’ dedi.

‘ÖCALAN DA MECLİS DİYOR’

Kılıçdaroğlu’nun HDP’yi çözüm adresi olarak gösterdiği açıklaması sonrası HDP’li Sezai Temelli, “Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” diyerek PKK elabaşı Öcalan’ı adres göstermişti.

İmam Taşçıer’de AKP’nin açılım sürecini hatırlatarak  “Bizim muhatabımız bellidir, fakat Türkiye tarafından bu sorunun muhatabı belli değildir. Bu sorunun muhatabı Abdullah Öcalan’dır. Bu durumu kriminalize etmeye gerek yok, tartışmaya gerek yok. Çünkü 2015 yılına kadar devlet İmralı’da masa kurdu. Oraya birçok insan gitti. Sorunun bir diğer muhatabı ise Meclis’tir. Çünkü tüm yasal ve anayasal düzenlemeler burada yapılacak. Kiminle görüşülsün ya da görüşülmesin, bu sorunun çözümü için yine Meclis’e gelinecek. Sayın Öcalan da Meclis’i işaret ediyor. Bu konular ayrıştırılmayacak konulardır” ifadelerini kullandı.  

ANAYASANIN İLK DÖRT MADDESİ NEDİR?

HDP’nin değiştirilmesini talep ettiği Anayasanın ilk 4 maddesi şöyle:

I. Devletin şekli

Madde 1 – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

Madde 2 – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, Resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti

Madde 3 – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

HDP’den CHP’ye skandal öneri… Anayasanın ilk dört maddesi değiştirilmezse…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

19 Yorum

 1. 12 ay önce

  Bunları ancak rüyanda görürsün.

  Cevapla
 2. 12 ay önce

  Eğer bu millet, Atatürkün dediği gibi zeki ise tokatı yiyeceksiniz, bütün partiler bu ilk 4 maddeyle oynamak istiyorlar.

  Cevapla
 3. 12 ay önce

  Kürt sorunu diye bahane ederek Anayasanın ilk dört maddesini tartışmaya açmak vatana ve millete ihanettir. Bu bağlamda kürt sorunu icad edenin adı soyadı, unvanı ne olursa olsun haindir.

  Cevapla
 4. 12 ay önce

  peki devletimiz bu işe ne der, ülkede bir yasama var istediği kararı alabilir mi der devlet? HDP gibi bölücü bir oluşumun kurulmasına izin verdiğine göre bölünme gerçekleşirn mi??

  Cevapla
 5. 12 ay önce

  ilk 4 maddeyi anladık Türk değilsiniz. Ayrı devlet kurmayı düşünüyorsunuz falan filan. 41. ve 44.madde ne alaka ailenin korunması ve çiftçilere toprak verilmesi niye zorunuza gidiyor. Yoksa siz Kürt halkının değilde 4 karı isteyen yetmezse onlarca cariyede yanında olsun diyen tarikat şeylerinin ve doğudaki halkı sömüren toprak ağalarının mı temsilcisi siniz yoksa?

  Cevapla
 6. 12 ay önce

  Böylece vatandaşlar olarak bir defa daha bunların amacının sorun çözmek değil Amaçlarının ülkede sorun oluşturmak ve dertlerinin Anayasayı bozmak olduğunu görüyoruz.

  Cevapla
 7. 12 ay önce

  Anayasanın Dördüncü maddesini değiştirme teklifi yapmak Devleti ilga suçuna girmezmi, Bu şahıslar suç işlememekte midir?. NEDEN SAVCILAR HAREKETE GEÇMİYOR. BAKINIZ bu madde ne diyor: (IV. Değiştirilemeyecek hükümler): MADDE 4.– Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi TEKLİF EDİLEMEZ.

  Cevapla
 8. 12 ay önce

  Hdp’nin meclise sokulma sebeplerinden birisi, insanların hdp’ye normal bir şey gibi bakmasını isteyip kabul ettirmek. Bu yüzden başka partiler hdp’ye destek verdiğin de arka çıkan insanlar hdpliler ne derse kabul ediyor ama bir insan şehit olduğun da içi de acıyormuş. Bunlar kendilerine vatansever diyor. Hdp’nin kapatılmasını istiyoruz diyen partiler bunu istemiyor

  Cevapla
 9. 12 ay önce

  Ortada sorun falan yok! Tek sorun sizsiniz ve onu da kesinlikle çözeceğiz…!!

  Cevapla
 10. 12 ay önce

  Anayasanın Dördüncü maddesini değiştirme teklifi suç değil mi?.
  BAKINIZ bu madde ne diyor: (IV. Değiştirilemeyecek hükümler):
  MADDE 4.– Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile,
  2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi TEKLİF EDİLEMEZ.

  Cevapla
 11. 12 ay önce

  Ülkemizin adı Türkiye, anlamı da Türklerin ülkesi. Bölünecek Türk toprağı yoktur. Anayasanın ilk dört maddesi ve Türk vatandaşılığını tanımlayan anayasa maddeleri Türk ulusunun egemenlik haklarıdır. Kimse Türk ulusu adına egemenlik haklarını masaya koyamaz. Bu bir tartışma konusu değildir. Bunu eyleme dönüştürebileceklerini sanmıyorum. Yine de şeytan azapta gerek.

  Cevapla
 12. 12 ay önce

  Eyleme geçirilirse ne olur? Bunu engelleyecek irade var mı? Doğru sorulardan kaçarak bu sorunu sadece erteleriz. Diğer doğru sorular: Bunlar bölünmek istediklerini söylediler mi? Söylemedilerse neyi tartışıyoruz? Bölünmeyi tartışmaya açarsak HDP oyları ne olur?

  Cevapla
 13. 12 ay önce

  Vatanı toprağı İSTİKLAL HARBİNDE 7 düvel düşman bölemedi. Siz kimsiniz HDP ve katil apoya tapanlar.
  Mustafa Kemal ATATÜRK kurduğu TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİN de birlik beraberlik barış içinde yaşarsınız yada düşüncelerinizi alıp ülkeyi terk edersiniz. ABD AB RUSYA ÇİN İSRAİL zalim katillerine güvenmeyin canınızdan olursunuz. Türk Milletine postallarını giydirip silahını eline aldırmayın.
  Kürt kökenli Vatandaşlar kardeşimiz canımız ciğerimizdir. Bölemeyeceksiniz.

  Cevapla
 14. 12 ay önce

  Dostum bak bu vatan istiklal muhannetini sadece biz çalıp biz oynuyoruz. Aşağıdaki yoruma cevap yazdım, anlamadılar, beğenmediler. Şunu diyorum: Bu iş satranç işi. HDP’nin dayandığı dağlara (PYD) kar yağdı. Geriye içerideki “dağlar” kaldı. Bunlara oy veren halk bizim halkımız. Bu halka HDP’nin dayattığı şeyleri yani bölünme demeden bölünme çabasını doğrudan sormak lazım. Bu yurttaşı bu soruya maruz bırakmak lazım. Buna kimse evet demeyecek, bunu anladık. Böylece HDP’nin altındaki zemin kaymış olacak. Bunu yapmadan sanki bütün Güneydoğu anayasanın ilk 4 + 2 maddesi değişsin istiyormuş gibi bir durum ortaya çıkıyor. HDP anti-cumhuriyetçi ve ant-laik bir partidir. Ama bunu ifşa ettirmek lazım. Daha nasıl anlatayım.

  Cevapla
 15. 12 ay önce

  @Hayri boş yapma. Kimin ne istediğini bize öğretme. Taviz tavizi doğurur. Bu hadepliler bir yerde de durmayacak. Çünkü konuştuklarım hepsi aynı kafada. Hiçbirisi Türk ulusunun diline, tarihine ve kültürüne saygı duymuyor. Hatta kimi zaman açıktan kimi zaman da ima yollu Türk tarihine ve kültürüne kin kusuyorlar. Hepsine uydurma yalan deyip Türk diye bir kavramın olmadığını iddia ediyorlar. Bu iddialarla bir bölüm cahil Türk gencini de mankurtlaştırdılar. Böylelerini de çok gördüm. “vatan istiklal” muhabbeti diyerekten olayı kendince basitleştirip ayak altına almışsın. Senin gibileri çok gördük. Sen git bunları telebir, odatv, halk TV gibi yancıların yanında zırvala. Çünkü orada milyonlarca müridin Türklüğünü iğdiş ettiler. Yine söylüyorum. Asla Türk ulusunun egemenlik hakları tartışma konusu değildir. Cini şişeden çıkarmak istiyorlarsa buna çok pişman olacaklar. Türk milleti ekmeğini her halkla bölüşür ama kimseyle egemenlik hakkını bölüşmez. Tarihe bak sana yol göstersin.

  Cevapla
 16. 12 ay önce

  @Dağhan Sen bence okuduğunu anlamıyorsun. Dostunu da düşmana katıyorsun. Bence sen oy kullanmamalısın.

  Cevapla
 17. 12 ay önce

  @Hayri. ilk dört maddeyi oku. DÖRDÜNCÜ MADDEYİ İKİ DEFA OKU. ve bu müptezeller hangi maddelerin değiştirilmesini istemiş Bu istedikleri şeye YANITI zaten orada göreceksin. okuduktan sonra da KENDİNE SOR ne teklif ediyorlarö hala anlamazsan Buraya yorum yazıp insanları rahatsız etme!

  Cevapla
 18. 12 ay önce

  @Hayri. ilk dört maddeyi oku. DÖRDÜNCÜ MADDEYİ İKİ DEFA OKU. ve bu müptezeller hangi maddelerin değiştirilmesini istemiş Bu istedikleri şeye YANITI zaten orada göreceksin. okuduktan sonra da KENDİNE SOR ne teklif ediyorlar ve suç işlemiyorlar mı diye. hala anlamazsan Buraya yorum yazıp insanları rahatsız etme! (IV. madde de yazan şey: “Değiştirilemeyecek hükümler” dir.)

  Cevapla
 19. 12 ay önce

  @yurttas Dayandığınız şey sağlam değil. Senin gibiler sayesinde değiştirecekler o maddeleri. Diyecek lafınız kalmayacak. Bak öğreteyim ben sana: Değiştirilemez denen madde, anayasanın bütün olarak değiştirilmesi ile yok olur. Cezası kanunda tanımlanmamış bir eylem suç değildir. Ben senin lehine bir fikir belirtiyorum. Bu adamların halkla bağını koparmak lazım diyorum. Rahatsız olduğun yerden insanları kovamazsın. İlk defa böyle bir tartışmaya giriyorum. Pişmanım. Galiba buraları sizin gibilere terk etmeliyim. Site sahibi düşünsün.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!