Hidayet Türkoğlu savcıları göreve çağırdı

Gazeteci İbrahim Seten'in, aralarında terör örgütü üyelerinin de yer aldığı 5 kişiyi, sahte pasaport ile basketbol kafilesi ile yurtdışına kaçırdığı iddiası ile ilgili Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu’ndan açıklama geldi.

Hidayet Türkoğlu savcıları göreve çağırdı

Türkiye Basketbol Federasyonu, 1992-1994 yılları arasında federasyonda görev yapan ve bu dönemde sahte pasaportla 5 kişiyi ABD'ye kaçırdığı iddia edilen gazeteci İbrahim Seten'le ilgili bir açıklama yaparak savcıları göreve çağırdı.

Federasyonun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, kurumun adının bu olay ile anılmasından dolayı üzüntü yaşadıkları belirtilirken, ilgili isimler hakkında soruşturma başlatılması için kamu makamlarının ve savcıların gerekli çalışmaları yapması gerektiği ifade edildi.

TÜRKOĞLU’NDAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu da konu ile ilgili açıklama yayınladı. Türkoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Son iki gündür medyada yer alan haberler ışığında, Turgay Demirel döneminde yaşanan İbrahim Seten olayının tüm detaylarını araştırıyoruz. Federasyonumuzun adının, böyle ağır bir olay ile anılması bizi son derece üzmüştür.

Buradan, iddiaların hedefindeki İbrahim Seten, dönemin Federasyon Başkanı Turgay Demirel ve ilgililer hakkında gerekli soruşturmayı yapmak üzere Cumhuriyet Savcılarımızı ve kamu denetçilerini göreve davet ediyorum.

Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan Kadın ve Erkek Milli Takımlarımızın başarılarını kutlamak isterken, son derece vahim, üstelik belgeye dayalı bu iddiayı yok saymak mümkün değildir. Federasyonumuz, bu tarz konulara hassasiyetle yaklaşmaktadır.