Hizbullah ile ittifakta son düzlük

Cumhur İttifakı ile ön mutabakatın sağlandığı Hizbullah'ın partisi HÜDA-PAR ile görüşmelerin olumlu yönde seyrettiği ve kararın kısa sürede açıklanacağı belirtildi. Kürt-İslam devleti ve İran benzeri bir şeriat yönetimi hedefleyen Hizbullah, 1990'larda yüzlerce kanlı saldırıya ve domuz bağlı işkencelere imza atmıştı.

featured

İktidara yakın Haber7’de yer alan habere göre, HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Aslan, ittifaka katılım sürecinin büyük ölçüde olumlu seyrettiğini belirtirken “Görüşmeler olumlu devam ediyor. Şu an neticelenmiş değil. İnşallah olumlu sonuçlanacak. Ama henüz son nokta konmuş değil” dedi.

Hüda Par’ın Diyarbakır mitinginden bir kare…

Haber 7’nin “Cumhur İttifakı’na yeni bir partinin katılması an meselesi! Kısa sürede sonuçlanacak” başlığıyla yayımladığı habere göre, ön mutabakatın sağlandığını ve komisyon görüşmelerinin de büyük ölçüde olumlu bir şekilde sürdüğünü bildiren Abdullah Aslan, “Birlikte çalışmak üzerine bir ön mutabakat zaten var. Bir mutabakat olduğu için zaten komisyonlar kendi aralarında görüşüyorlar” dedi.

Henüz kesin kararın verilmediğini kaydeden Aslan, “Tam karar verildi diye bir durum yok. Kesin karar verildiği zaman genel başkanlar ve partilerin ilgili mercileri tarafından açıklanır” ifadesinde bulundu. Anlaşma şartlarıyla ilgili ayrıntının kararın verilmesinin ardından ortaya çıkacağını ifade eden Aslan, “Hangi şartların konuşulduğunu anlaşma sağlandığında açıklanacaktır” diye konuştu.

Seçim sürecinin başlaması nedeniyle kısa sürede görüşmelerin sonuçlanacağını belirten Aslan, “Çalışmalar devam ediyor. Şu an için bir zaman veremiyoruz. Ancak seçim dönemine girildiği ve ön mutabakat sağlandığı için kısa sürede neticelenmesi bekleniyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu geçen haftalarda AKP Genel Merkezi’nde görüşmüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Yapıcıoğlu, ittifak görüşmelerinin süreceğini söylemişti.

KURTULMUŞ: UMUT EDİYORUM İTTİFAKA KATILIR

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da önceki gün katıldığı Habertürk canlı yayınında “Cumhur İttifakı olarak temel yaklaşımlarımızın ne olduğu konusunda ortak bir zeminde, ortak bir mutabakatla yürüyoruz. Büyük Birlik Partisi ittifakın üçüncü unsuru. Umut ediyorum ki HÜDA-PAR da bu ittifakın içine katılır” demişti.

HİZBULLAH GERÇEĞİ

İran benzeri bir şeriat rejimi ve “Kürt İslam devleti” hedefindeki Hizbullah örgütü, adını 1990’larda işlediği cinayetler, domuz bağları ve kanlı infazlarla duyurmuştu. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yayılan örgüt, özellikle Batman ve Diyarbakır’da gücünün doruğuna ulaşmıştı.

Kanlı örgüt, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 polisin şehit edildiği saldırının da failiydi. Ardından Hizbullah’a yönelik kapsamlı operasyonlar ve örgüt lideri Hüseyin Velioğlu’nun Beykoz’da bir villada ölü geçirilmesinin ardından örgüt eylem yapamaz hale gelmiş ve silahlı terör faaliyetlerini durdurmuştu. Bölgede “Kürt Hizbullahı” olarak bilinen örgüt, “Hizbul-Kontra”, “Hizbul-Vahşet” adıyla da anılmıştı.

Merkezi Batman olan örgütün, HÜDA PAR ve Mustazaflar Derneği’ne dönüştüğü biliniyor.

Hizbullah ile ittifakta son düzlük

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!