HKP’den Ali Erbaş hakkında suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı Cuma hutbesinde ‘iş ve okul saatlerinin Cuma namazı vaktine göre düzenlemesi’ne yönelik ifadeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

featured

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yayımladığı cuma hutbesinde, “Çalışanlarımızın ve öğrenci kardeşlerimizin en önemli farz ibadetlerinden birisi olan Cuma namazını eda edebilmelerine yardımcı olalım. İş yerlerimizdeki mesai saatlerini, okullarımızdaki ders programlarını Cuma namazının vaktine göre düzenleyelim” ifadelerini kullanılmıştı.

HKP avukatları, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında “Anayasa’nın 2’nci, 4’üncü, 14’üncü, 24’üncü, 136’ncı ve 174’üncü maddelerine aykırılık”, “Anayasa’yı ihlal” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarını işlediğini öne sürerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Başvuruda, Erbaş hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edildi.

‘LAİKLİĞİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

HKP avukatı Ayça Okur, suç duyurularına ilişkin olarak açıklama yaptı.

Okur, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemiz adım adım Ortaçağcı Faşist ein eevletine götürülüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Cuma Hutbesi açıkça dinin kamusal yaşama müdahalesidir. HKP olarak laikliği savunmaya devam edeceğiz.”

HKP’den Ali Erbaş hakkında suç duyurusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Yorum

 1. ATATÜRK ve Cumhuriyet düşmanı diyanet başkanı için ana muhalefet, bir kez bile suç duyurusunda bulunmadı. ⚠

 2. Kilicli ali erbas Müslüman ve dindar değil.Musluman şatafat içinde yüzmez.

 3. Kilicli hiyanet ali erbas,özel görevli. YALOVA UNIVERSITESINDE IKEN UNIVERSITE FETOCU DOLMUSTU.Ogrencieri soyuyorlardi,doktora yüksek lisans çevirilerini öğrencilere dağıtıp parayla cevirttirip öyle sınıf geciriyorlardi.kendi işlerini öğrencilere yaptırıp bedava yaşıyorlardı. O zamanın parası 800 lira çeviri parası ödeyen öğrenci var.

 4. “Cuma Hutbesi açıkça dinin kamusal yaşama müdahalesidir.”
  Peki, dinsizliğin kamusal alana müdahalesi ne olacak?

 5. Pazar günü yıl başı bayramlar resmi tatil olması laikliğe aykırı değilde cuma namaz saatine ayarlanması mı aykırı oluyor

  • 7 Ağustos 2023, 15:22

   Aslında doğrudur. Şeker ve Kurban Bayramları 1’er gün olmalıdır ( Araplar öyle yapıyor). Nasıl ki Ulusal bayramlarımız 1’er gündür. Onlar da öyle olmalıdır. Onun yerine Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinin tatil olmasını destekliyorum. İsteyen sabahtan akşama kadar namaz kılar, isteyen kiliseye istemeyen de pikniğe, denize gider. Ama amaç başka olursa sorun olur.

 6. Hutbe kesinlikle laikliğe aykırı.devlet herhangi bir dinin kanunlarına göre sekillendirilemez ve yönetilemez ama diyanet de kesinlikle haklı.Allahın emri bu.ben muslumanim diyen cuma günü isini gucunu bırakıp namaza gidecek.simdi laik devlet kendi kurumu aracılığıyla laik olmayan bir düzenleme öneriyor.bak sen şu işe :) Allah razı olsun sayın erbaştan

 7. Sic duyurusunda HKP degil, CHP olmaliydi. Ustelik sadece bir parti degil, tum muhalefet ayaga kalkmaliydi bu aciklamadan sonra. Simdi yapilmasi gereken tum muhalefet partilerin suc duyurusunda olmasi.
  Bu zat Anayasayi acikca ihlal ediyor, muhalefet susuyor. Ya MHP ye ne demeli?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!