Hulki Cevizoğlu’ndan Haluk Bilginer’e: Nihat Genç’e yanıt ver!

Haluk Bilginer'in 'Emmy' diye pazarlanan ancak International Emmy Awards tarafından verildiği anlaşılan 'Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu' ödülü Türkiye'yi büyülerken Nihat Genç'ten sarısıcı bir çıkış gelmişti. Gazeteci Hulki Cevizoğlu, görülmek istenmeyen o yazıyla Haluk Bilginer'e çağrı yaptı.

Hulki Cevizoğlu’ndan Haluk Bilginer’e: Nihat Genç’e yanıt ver!

Haluk Bilginer, 47. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde Ay Yapım imzalı Şahsiyet dizisindeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Öncelikle bu Emmy ödülün “Primetime Emmy” değil ABD dışı yapımlara verilen “International Emmy” ödülü olduğunu belirtelim çünkü Amerikalıların gözünde ödülün prestiji açısından dağlar kadar fark var. “International Emmy”nin program ortajı ise “Şahsiyet” dizisinin yapımcısı Ay Yapım!

Haluk Bilginer ‘Atatürk’ü öldürdü’ Emmy ödülünü kazandı

Yani Ay Yapım kendi kendine ödül verirken Türkiye adeta bu “tarihi başarıyla” mest oldu.

Bu mest oluş içinde Haluk Bilginer’in 2014 yılında Hürriyet gazetesine verdiği bir söyleşide Atatürk için söylediği “91 yıldır adapte olamamışız. 91 yıldır güce tapıyoruz” sözleri de unutulup gitti.

Yazar Nihat Genç Veryansın Tv’deki yazısında “Haluk Bilginer’in ödülüne inanmam, saygı duymam, ciddiye almam, çünkü Haluk Bilginer’in on yıllarca çalıştığı projeleri biliyoruz, bu ödülün arkasında mutlaka bir cinlik ararım” diye yazdı.

Türk basınında Bilginer gerçeğini ortaya koyan tek yazardı.

Deneyimli gazeteci Hulki Cevizoğlu da sosyal medya paylaşımıyla, Bilginer’i Nihat Genç’in yazısına yanıt vermeye çağırdı. Cevizoğlu şöyle yazdı: “Haluk Bilginer ödüle “TAPMASIN!” Nihat Genç’e yanıt versin. Hepimiz öğrenelim.”

SONER YALÇIN’IN GÖRMEDİĞİ YAZI

Öte yandan OdaTv’nin sahibi, Sözcü gazetesi yazarı Soner Yalçın bugünkü köşesinde “Asıl saflaşma” başlıklı yazısında Haluk Bilginer’le ilgili “bir-tek eleştirel makale-haber analiz okumak istediğini” belirtiyor.

Yalçın şöyle yazıyor:

“Sadece bir-tek eleştirel makale-haber analiz okumak istedim.

Bulamadım.

Herkes övgü yarışına girmiş; ve başı sözde kimi solcular çekiyor!

Konu, Haluk Bilginer’in sanatçı kişiliği değil.

Ki, “Atatürk’e tapınmaktan vazgeçmedik” sözünü unutmuş değilim.

Konu, kapitalizmin kültür endüstrisine sorusuz sualsiz boyun eğilmesi!

Konu, sol’un kültür emperyalizmine teslim olması!

Bu da nereden çıktı demeyin…

Artık halk kültürü yaratmakta zorlanan sol, kapitalist mabetlerden dayatılan “kültür manipülasyonuna” teslim oldu.”

Gözünden kaçması olası değil ama yine de Yalçın’a o yazıyı hatırlatalım: