Hulusi Akar'a bunlar soruldu: 624 albay neden emekli edildi, TSK'da Atatürkçü sistem zayıfladı mı?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2020 YAŞ’ta 624 albayın emekliye sevk edilmesiyle ilgili eleştirilere, "Normal işin gereği yapılan bir çalışma olarak ortaya çıkmıştır" diye yanıt verdi. Akar, “TSK’da Atatürkçü düşünce sistemi dün öyleydi, bugün de böyle. Bu insanı çok irite ediyor. Atatürk’e karşı bir şey söz konusu olamaz” dedi.

Hulusi Akar'a bunlar soruldu: 624 albay neden emekli edildi, TSK'da Atatürkçü sistem zayıfladı mı?

Hulusi Akar, önceki gün Milli Savunma Bakanlığı'nın 2021 bütçesinin komisyondaki görüşmelerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Milliyet'ten Seyfettin Ersöz'ün haberine göre, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi “Böyle bir ortamda bu kadar albay tasfiyesi hayatın olağan akışına aykırıdır” diyerek, 2020 YAŞ’ta 624 albayın emekliye sevk edildiğini belirtti.

Yüksek Askeri Şura atamaları kapsamında genelkurmay başkanı veya kuvvet komutanlarının bilgisi dışında bir terfi yapıldığı iddiasına ilişkin soru üzerine Akar, "Bu hayatın doğal akışına aykırı bir şey. Şu anda Ağustos 2021'de yapacağımız çalışma başladı. Kuvvet komutalarının haberinin olmaması, onların herhangi bir işe müdahil olmaması asla söz konusu değil." diye konuştu.

ATATÜRKÇÜ SİSTEM ZAYIFLIYOR MU?

Bir milletvekilinin, TSK’da Atatürkçü düşünce sisteminin zayıfladığını söylemesi üzerine de Akar, bu konuda kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini dile getirerek, "Bu insanı çok irite ediyor. Atatürk'e karşı bir şey söz konusu olamaz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı, Atatürkçü düşünce sistemi çerçevesinde yapılması gereken ne varsa yapıyor" ifadelerini kullandı.

KADIN GENERAL OLACAK MI?

Akar, “TSK’da ne zaman bir kadın generalin olacağı” yönündeki soruyu, “Kadın albaylarımız var. YAŞ dönemi geldiğinde hiçbir ayrımcılık olmadan, hak hukuk neyse ona göre şuraya girecekler ve olacaklar. Biz de onların terfilerini iftiharla kutlayacağız inşallah” diye yanıtladı.