İçişleri Bakanlığı, AYM üyesine twitter'dan mesaj verdi

İçişleri Bakanlığı, AYM üyesine twitter'dan mesaj verdi
İçişleri Bakanlığı, AYM üyesine twitter'dan mesaj verdi

VERYANSIN TV

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında AYM'nin verdiği 'yeniden yargılama' kararını tanımadığı gün sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Yıldırım, AYM'nin fotoğrafını "Işıklar yanıyor" notuyla paylaştı.İlgili haber: AYM Üyesinin 'Işıklar yanıyor' mesajı tartışma yarattı

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AYM ÜYESİNE YANIT

AYM Üyesi Yıldırım'ın mesajı sosyal medyada tartışma konusu olurken İçişleri Bakanlığı'nın resmi twitter hesabından Yıldırım'a yanıt gibi bir mesaj paylaşıldı. Bakanlığın ışıklarının yandığı iki fotoğrafın olduğu mesajda "Işıklarımız hiç sönmüyor." notu yer aldı.

BAKAN SOYLU'YA YANIT VERMİŞTİ

Geçen ay Anayasa Mahkemesi'nin şehirlerarası yollarda gösteri yürüyüşünü yasaklayan kanunu iptal etmesi üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AYM Başkanı Zühtü Arslan'a yönelik, "Anayasa Mahkemesi Başkanına sesleniyorum ben kendi arabamla gitmeye varım sen var mısın" sözlerine de Yıldırım yanıt vermişti.

Yıldırım sosyal medya hesabından, "MADDE 138. – Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.
Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz...
Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez." şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

AYM Üyesi Engin Yıldırım bu paylaşımın akabinde de bisikletli fotoğrafını paylaşırken, bu hareketi de Soylu'ya mesaj olarak değerlendirilmişti.

​İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCILARINDAN İSTİFA ÇAĞRISI

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sosyal medya hesabından ''Dün 'Genelkurmay'ın ışıkları yanıyor' diyerek darbecilere selam çakanların bugün görevini üstlenenler bir saniye durmasın, istifa etsin!'' açıklamasını yaptı. 

Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy da "Hesabı kilitlemek yetmez. Derhal istifa edin!" derken, İnce de "Vesayet özlemine milletimizin tepkisi böyle hesabı kilitletir. Ama yetmez, istifa gerekir, bekliyoruz" ifadesini kullandı.

ADALET BAKANI GÜL'DEN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı açıklamada “ Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları millet açar, millet kapatır” dedi.

AKP'Lİ MUŞ: TEHDİT İMASI İÇEREN SÖZLERİ KINIYORUZ 

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Yıldırım'a tepki göstererek “Anayasa Mahkemesi üyesinin tehdit iması içeren ‘AYM’nin ışıkları yanıyor’ sözlerini kınıyoruz. Hiçbir kurum yada kişi milli iradeye gözdağı veremez. Jüristokrasi heveslilerine bu millet fırsat vermez!” ifadelerini kullandı.