AYM Üyesinin 'Işıklar yanıyor' mesajı tartışma yarattı

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında AYM'nin verdiği 'yeniden yargılama' kararını tanımadığı gün sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Yıldırım, AYM'nin fotoğrafını "Işıklar yanıyor" notuyla paylaştı.

AYM Üyesinin 'Işıklar yanıyor' mesajı tartışma yarattı

VERYANSIN TV

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararının 'yerindelik denetimi kapsamında kaldığı' gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermiş, Berberoğlu'na verilen 5 yıl 10 aylık hapis cezasında direnmişti.

AYM Üyesi Yıldırım, yerel mahkemenin verdiği bu kararı verdiği gün, AYM'nin fotoğrafını "Işıklar yanıyor" notuyla Twitter hesabından paylaştı.

Yıldırım'ın mesajına yüzlerce yorum geldi.

Yorumlar üzerine bir mesaj daha paylaşan Yıldırım "Işıklar yanıyor derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil." dedi.

Yıldırım daha sonraki mesajında "Şahsi twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM'nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir." dedi.

BAKAN SOYLU'YA YANIT VERMİŞTİ

Geçen ay Anayasa Mahkemesi'nin şehirlerarası yollarda gösteri yürüyüşünü yasaklayan kanunu iptal etmesi üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AYM Başkanı Zühtü Arslan'a yönelik, "Anayasa Mahkemesi Başkanına sesleniyorum ben kendi arabamla gitmeye varım sen var mısın" sözlerine de Yıldırım yanıt vermişti.

Yıldırım sosyal medya hesabından, "MADDE 138. – Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.
Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz...
Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez." şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

AYM Üyesi Engin Yıldırım bu paylaşımın akabinde de bisikletli fotoğrafını paylaşırken, bu hareketi de Soylu'ya mesaj olarak değerlendirilmişti.