İçişleri’nin genelgesine AKP içinden tepki: Anormalleşmeyi besler

AKP MKYK Üyesi ve eski milletvekili Metin Külünk, İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı, "Kademeli Normalleşme Genelgesi" için “Sadece anormalleşmeyi besler” yorumunda bulundu. Açıklanan genelgenin kafa karışıklığına ve sokağın büyük tepkisine neden olacağını belirten Külünk, vatandaşların “Biz hep itaat ediyoruz; siz artık halden anlamaz oldunuz.." tepkisini vereceğini kaydetti.

İçişleri’nin genelgesine AKP içinden tepki: Anormalleşmeyi besler
İçişleri’nin genelgesine AKP içinden tepki: Anormalleşmeyi besler

Metin Külünk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasını taşıyan, 17 Mayıs - 1 Haziran arasında uygulanacak "Kademeli Normalleşme Genelgesi"ni eleştirdi. Külünk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla genelgenin beklentileri karşılamadığı görüşünü dile getirdi ve aciline revize edilmesi çağrısında bulundu.

‘SANKİ SALGININ TEK MERKEZİ RESTORANLARMIŞ GİBİ…’

17 gün süren tam kapanma sürecinden sonra kamuoyunun, kademeli de olsa hızlı bir 'normalleşme dönemine geçiyoruz' beklentisinde olduğunu ifade eden Külünk, "Özellikle başından beri sanki salgının tek merkezi Restorantlarmış gibi muameleyi bırakıp; Ayrıca tuhaf çelişkili izlenimi veren başka serbestliklerin bir mantığa oturması da bekleniyordu. Ancak genelge bu morali vermiyor; Çünkü 'Kademe Takvimi' yok. Sadece 'ikinci bir emre kadar durum bu' haberi var. Üstelik bu serbestlik zaten 17 gün öncesi aylardır olan durumla aynı" dedi.

‘BİR TARİH ÖNGÖRÜSÜ OLMALI’

Genelgenin kafa karışıklığı yarattığını ve vatandaşlardan tepkiler geleceğinin net olduğunu belirten AKP'li Külünk, "Genelgenin acilen revize edilmesi ve 'Kademe' mantığıyla yasaklanan ne varsa... Bir tarih öngörüsü olmalı. Hatta vatandaşımız 'Bize nefes aldırın; Biz kurallara belirgin uymazsak; Kademe kademe yasak gelsin!... Fakat biz hep itaat ediyoruz; siz artık halden anlamaz oldunuz' tepkisini verecektir" diye yazdı.

'TEDBİR MANTIĞI BÜYÜK FOTOĞRAFI DA OKUYABİLEN NİTELİKTE OLSUN'

Külünk, Bakanlığa genelgenin yeniden gözden geçirilip revize edilmesi gerektiği yönünde çağrı yaparak şöyle devam etti:

"1 Haziran sonrasında ise Türkiye’nin küresel düzenin dayatmalarından koptuğu, kendi normalini oluşturulduğu bir süreç için güçlü bir halk desteği oluşmuş durumda iken bunu değerlendirmek gerekir, aksi halde 'Belirsiz Normalleşme Genelgesi' işlevinde bu tarz planlar gerçekten sadece anormalleşmeyi besler. Lütfen hızla gözden geçirilsin.

Sağlık ve İçişleri Bakanlığımıza çağrımızdır; Lütfen Türkiye'yi anormalleştirme sürecinde tutmak ve devletin, halkın ağır hasarlar alması üzerinden yapacakları operasyonlara zemin olacak fırsatları kollayan güçlere imkan veren uygulamalardan uzak durmak önemlidir.

Lütfen kararların gerekçesi ve stratejisi artık bu tehlikeleri gören ve tedbir mantığı büyük fotoğrafı da okuyan nitelikte olsun."